Smrt

V EU umírá stále méně lidí. Tohle je největší "zabiják" v Česku

V EU umírá stále méně lidí. Tohle je největší "zabiják" v Česku
Zdroj: Thinkstockphotos

Počet úmrtí v Evropské unii podle statistického úřadu Eurostat klesá. Nejvíce lidé umírají na nemoci oběhového systému, které zahrnují i infarkt a mrtvici, a na rakovinu.

Zhruba třetině lidí, kteří v Evropské unii zemřou, není ani 75 let (33 %). Další necelou třetinu (29 %) tvoří nebožtíci ve věku 75 až 85 let a nejpočetnější skupinou (38 %) jsou pak ti, kteří umírají ve věku nad 85 let. Vyplývá to z dat za rok 2016, které teď úřad Eurostat zveřejnil.

V tomto roce v zemích EU zemřelo zhruba 5,1 milionu lidí, což je asi o 80 tisíc méně než v předchozím roce. V Česku v roce 2016 podle Eurostatu přišlo o život asi 107 tisíc lidí. Nejvyšší úmrtnost je přitom v Bulharsku a Lotyšsku a nejnižší ve Španělsku a ve Francii.

Nejčastější příčinou smrti jsou nemoci oběhového systému - drtivou většinu tvoří infarkt a mrtvice. V roce 2016 na ně zemřelo 1,8 milionu lidí a největším zabijákem se staly i v Česku. Asi o půl milionu obyvatel EU méně zabila rakovina, což je nejčastější příčina úmrtí třeba v Dánsku nebo Francii.

Související obsah

S odstupem následují nemoci dýchacího ústrojí a "nehody nebo jiné vnější vlivy", kam se dají zařadit třeba i pády. Pátou nejčastější příčinou smrti v EU jsou nemoci trávicího ústrojí, šestou mentální choroby, jako je třeba demence, a sedmou choroby nervového ústrojí, kam spadá i Alzheimer.

Úmrtnost v členských zemích (v přepočtu na 100 tisíc obyvatel):

Zdroj: Eurostat
epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz