Demonstrace

Protestující v Hongkongu poničili úřad Číny. Policie užila slzný plyn

V Hongkongu v neděli znovu protestovaly stovky tisíc lidí. Po oficiálním konci demonstrace někteří z nich poničili budovu čínského úřadu a také čínský státní znak.

Pochodu ulicemi města se podle organizátorů účastnilo 430 tisíc lidí. Policie svůj odhad zatím nezveřejnila, ale očekává se, že bude mnohem nižší. Protest se konal už sedmý týden po sobě, informovala o něm agentura AP.

Organizátoři protestu si ještě před jeho začátkem stěžovali na to, že úřady povolily pouze krátkou cestu průvodu a jeho konec stanovily ve čtvrti Wan Chai. Tisíce demonstrantů ale i po oficiálním rozpuštění akce pokračovaly dále a zastavovaly se u různých vládních budov.

Nakonec demonstranti skončili u tzv. styčného úřadu, který reprezentuje centrální vládu Čínské lidové republiky. Na budovu lidé házeli vejce a nastříkali sprej na čočky bezpečnostních kamer v okolí. Čínský státní znak, který je na průčelí úřadu, nabarvili načerno.

Poté, co tisíce lidí neuposlechly výzvu, aby protest rozpustily, použili proti nim policisté slzný plyn. Těsně předtím zavlála nad davem černá vlajka jako poslední varování. Podle agentury AFP muži zákona do demonstrantů také stříleli gumovými projektily.

 

Související obsah

Demonstrantům se nelíbí návrh zákona o vydávání obyvatel Hongkongu do pevninské Číny. Tam by podle kritiků mohla být porušována jejich lidská práva. Protestující požadují také vytvoření nezávislé komise, která by vyšetřila údajné násilí na protestujících ze strany policie.

Správkyně Hongkongu Carrie Lam už prohlásila návrh zákona, který podnítil rozsáhlé demonstrace, za mrtvý. Zároveň ho ale odmítla oficiálně stáhnout z legislativního procesu. Někteří z protestujících proto požadují i její rezignaci a přímé volby.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz