Jaderná energetika

Šéf agentury, která hlídá jaderné zbrojení, nečekaně zemřel

Šéf agentury, která hlídá jaderné zbrojení, nečekaně zemřel
Zdroj: Profimedia

Ve věku 72 let zemřel generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano. Agentura o smrti svého ředitele informovala nejprve členské státy, pak zprávu zveřejnila také na své stránce. Japonský diplomat vedl agenturu téměř 10 let. Zemřel v době, kdy ve světě roste napětí ohledně íránského jaderného programu.

"Sekretariát Mezinárodní agentury pro atomovou energii s lítostí oznamuje, že generální ředitel Jukija Amano zemřel," uvedla MAAE na svých stránkách. Prozradila také, že Amano plánoval rezignovat ze zdravotních důvodů a zveřejnila i část jeho rezignačního dopisu.

"Během uplynulé dekády agentura dosáhla jasných výsledků v programu Atomy pro mír a vývoj a to díky podpoře členských státu a odhodlanosti zaměstnanců agentury. Jsem velmi hrdý na naše úspěchy a děkuji členským státům a zaměstnancům," psal Amano ve svém rezignačním dopise.

Vlajky agentury budou vlát na půl žerdi, doplnila MAAE. Mandát měl řediteli vypršet v roce 2021. Podle zákulisních informací chtěl skončit v agentuře předčasně příští rok v březnu.

Amano zemřel ve chvíli, kdy ve světě stoupá napětí kvůli íránskému jadernému programu. Před dvěma týdny agentura potvrdila, že Írán začal obohacovat uran nad úroveň domluvenou íránskou jadernou dohodou. Agentura hrála v monitorování íránského jaderného programu důležitou roli.

Související obsah

Právě postoje vůči Íránu a Severní Koreji byli velkým tématem v červenci 2009, kdy členské státy volily nového šéfa agentury, který ve funkci nahradil jejího bývalého ředitele Muhammada Baradeje. Amano byl vnímán jako zástupce západních států prosazující tvrdší postup vůči Íránu. Jihoafrického kandidáta, který byl považován za zastánce rozvojových států, nakonec Amano v těsné volbě porazil až po několika kolech hlasování a jen velmi těsně.

Amano se narodil 9. května 1946. Po vystudování práv pracoval na japonském ministerstvu zahraničí, například na velvyslanectvích v Laosu, USA či Belgii. Zabýval se proliferací zbraní hromadného ničení. V roce 2005 nastoupil jako japonský zástupce v MAAE. V rozhovoru v roce 2009 vyjádřil velký odpor k šíření jaderných zbraní, který vysvětloval následky, které Japonsko utrpělo při jaderném bombardování Hirošimy a Nagasaki.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz