Domácí

Používáte neekologický kotel? Bude hrozit mastná pokuta

Stát má novou páku na ty, kteří si nechtějí vyměnit zastaralý kotel za ekologičtější. Od nového roku totiž budou mít revizní technici povinnost informovat úřady o starých kotlích. V těch, které spadají do emisní třídy 1 a 2, se od září 2022 nebude smět topit. Majitelům za to hrozí pouta 50 tisíc.

Mnozí majitelé starých kotlů si mohli myslet, že je stát k výměně nepřiměje. Jenže státu teď budou pomáhat revizní technici. Revize kotlů na tuhá paliva jsou povinné jednou za tři roky. Provádět je musí specialisté s oprávněním, kteří zkontrolují instalaci, údržbu a způsob provozování spalovacího zařízení.

Ti pak úřadům, a tedy státu, budou hlásit, kdo jaký kotel vlastní. Aktuální údaje z povinných revizí kotlů budou kontroloři hlásit do Integrovaného systému ohlašovacích povinností. Povinnost informovat úřady budou mít od příštího ledna.

Při kontrolách se kromě výkonu kotle uvádí i jeho typ a třída. Podle toho lze dohledat, jaký kotel půjde provozovat a který ne. Úřady pak budou údaje využívat při svých kontrolách.

Související obsah

Tomu, kdo by od září 2022 topil v neekologickém kotli, bude hrozit pokuta 50 tisíc korun. A kdyby nepřestal, mohly by zřejmě naskakovat další a další pokuty.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz