Ornitologové

Ochránci zuří! Rybáři zničili hnízda vzácných ptáků, mláďata nepřežila

Ochránci zuří! Rybáři zničili hnízda vzácných ptáků, mláďata nepřežila
Zdroj: Česká společnost ornitologická

Chování rybářů na Žďársku šokovalo zástupce České společnosti ornitologické. Podle nich zničili rybáři na Pařezném rybníce všechna hnízda s vejci vodních ptáků. Ornitologové tvrdí, že při sečení rákosí zemřela i mláďata ohroženého dravce.

Místo, kde se rybník nachází, je přírodní památka a evropsky významná lokalita. Patří mezi nejvýznamnější hnízdiště vodních ptáků. Podle ornitologů se firma Rybníkářství Pohořelice rozhodla posekat rákosí i přesto, že se takový záměr musí dopředu hlásit.

"Zjistil jsem to pouze náhodou, když jsem 10. července projížděl kolem. Po zjištění, že zaměstnanci Rybníkářství Pohořelice nemají žádné povolení, jsem jako stráž přírody práce přerušil. Bohužel to již bylo ve fázi, kdy porosty byly posečené. Kolik mláďat a snůšek bylo zničeno, nelze přesně zjistit," informoval předseda pobočky České společnosti ornitologické (ČSO) na Vysočině Vojtěch Kodet, který zároveň působí v Agentuře ochrany přírody a krajiny.

Podle Kodeta napáchali rybáři na rybníku velké škody. "Zničena byla všechna hnízda vodních ptáků. Konkrétně potápky malé, labutě velké, poláka velkého, lysky černé či potápky roháče. Jediné hnízdo, které nebylo zničeno vysečením, bylo hnízdo ohroženého dravce motáka pochopa se dvěma mláďaty," vysvětluje Kodet. Myslí si však, že starší mláďata byla skrytá v porostech kolem hnízda a byla zabita při sečení.

Související obsah

S podobným případem se údajně místní ornitologové dosud nesetkali. Podle nich stačilo pár týdnů počkat do doby, než budou mláďata vyvedená z hnízda. Posekat rákosí nyní prý nebylo nutné.

Podle ředitele Rybníkářství Pohořelice Romana Osičky však v žádném případě nešlo o úmysl. "My jsme se hospodaření na Pařezném rybníku ujali od 1. ledna letošního roku a bohužel jsme nevěděli o tom, že na rybníku je nějaký stupeň ochrany," brání se rybáři. Osička navíc tvrdí, že teď nechal prověřit, zda se podobná ochrana netýká i dalších rybníků, které nově spravují.

pan, TN.cz

K tématu Ornitologové

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz