Zahraničí

Světu opět hrozí epidemie smrtící eboly, šíří se za hranice

Ve střední Africe zuří ebola - vyžádala si už na 1700 životů, jde tak o druhou největší epidemii této nemoci v historii. Počet nakažených a mrtvých prudce roste. Aktuálně se epidemie dostala do nové fáze, kdy se začala šířit i za hranice Konga.

Epidemie eboly v Demokratické republice Kongo vypukla minulý rok v létě. Od té doby počet nakažených a mrtvých prudce roste. Zatímco koncem letošního června české ministerstvo zahraničí informovalo o 1400 úmrtí, o měsíc později to bylo už více než 1700.

"Světová zdravotnická organizace (WHO) 17. července vyhlásila mimořádnou událost ohrožující veřejné zdraví mezinárodního významu," uvedl Státní zdravotní ústav ČR (SZÚ).

Situace ve střední Africe má podle něj dramatický vývoj. "Vyskytly se případy onemocnění ve dříve nepostižených oblastech včetně prvního potvrzeného případu v dvoumilionovém městě Goma, které leží na hranicích s Rwandou, a jednoho případu v Ugandě," napsal SZÚ. V Ugandě se jednalo o pětiletého chlapce, který na onemocnění zemřel.

Smrtící epidemie se tak začala šířit i za hranice. "Riziko zavlečení a dalšího šíření viru Ebola v zemích EU je velmi nízké," uklidňuje lidi SZÚ. Ministerstvo zahraničí však důrazně varuje před cestováním do tohoto regionu. "MZV doporučuje českým občanům necestovat do oblasti zasažené epidemií této vysoce nakažlivé choroby," napsalo na svých stránkách.

Jedná se o druhou největší epidemii eboly v historii. K největší došlo v Guinejském zálivu v letech 2014 až 2016, kdy onemocnělo více než 28 tisíc lidí a přes 11 tisíc z nich umřelo.

Související obsah

Ebola je jednou z nejnebezpečnějších nákaz, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Symptomy se začínají obvykle projevovat několik dní až tři týdny po nakažení virem - patří mezi ně horečka, bolest v krku, bolesti svalů a hlavy, nevolnost, zvracení a průjem. Postupně dochází k vnitřnímu i vnějšímu krvácení a těžkému poškození jater a ledvin, která se v podstatě mění v krvavou kaši. Onemocnění je vysoce nakažlivé a k úmrtí dochází podle kmenu v 50 - 90 % případů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz