Zahraničí

Starhopper v kouli ohně poprvé poskočil, k ISS míří použitý Dragon. VIDEO

Poslední dny byly naplněny úžasnými úspěchy v soukromém sektoru kosmonautiky. Do vesmíru se poprvé podívala čínská společnost iSpace, experimentální loď Starhopper má za sebou první testovací poskok, v noci na pátek navíc i přes poměrně špatné počasí odstartoval již použitý Falcon 9, který do vesmíru vynesl zásobovací loď Dragon. Ta zakotví u ISS potřetí.

Už ve čtvrtek oslavila ohromný úspěch čínská společnost iSpace, jejich raketa Hyperbola-1 úspěšně vynesla svůj náklad na oběžnou dráhu. Jedná se o první úspěch této společnosti.

Další úspěch oslavila společnost SpaceX, která má za sebou vůbec první test experimentální rakety Starhopper. Jedná se o loď určenou k testování technologií, které budou využity při stavbě kosmické lodi Starship. S tou chce Elon Musk dopravit lidi na Mars.

Při testu Starhopperu se jednalo jen o první poskok, loď se dostala v kouli ohně do výšky zhruba dvaceti metrů. "Let Starhopperu byl úspěšný. Vodní věže "umí" létat haha," vtipkoval Elon Musk na Twitteru. K dalšímu testu, kdy má loď vyletět do výšky zhruba 200 metrů, by se mohlo přistoupit už za dva týdny.

První poskočení lodi Starhopper.

Poslední úspěch patří také společnosti SpaceX, která za pomoci rakety Falcon 9 v noci na pátek vyslala zásobovací loď Dragon k Mezinárodní vesmírné stanice. Start byl jednou kvůli počasí odložen, na druhý pokus už to vyšlo.

Související obsah

Zajímavé je, že se jednalo o již použitý Falcon 9, první stupeň se úspěšně vrátil zpět na Zemi. Dalším zajímavým faktem je, že i zásobovací loď Dragon je již použitá, jedná se o její třetí cestu k ISS.

Start rakety Falcon 9 v rámci mise CRS-18. Zážeh začíná na konci 14. minuty videa.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz