Balení

Za zavazadla nemusíte připlácet! Triky, jak ušetřit na cestování

K levným letenkám si aerolinie zpravidla účtují vysoké poplatky za to, když chce cestující přepravovat odbavené zavazadlo. Rozměry zavazadla, které letecká společnost přepraví bez přirážky, se navíc v posledních letech zmenšily. Jak cestovat nalehko poradil známý slovenský cestovat Milan Bardún.

U tzv. nízkonákladových aerolinií může stát přeprava zavazadla víc než samotná letenka. Společnosti také omezují velikost zavazadla, které lze bezplatně vzít na palubu. Zatímco nedávno to byl ještě malý kufr, který se vešel do prostoru nad sedadly, teď třeba největší nízkonákladová společnost Ryanair přepraví zdarma cestujícím jen zavazadlo, které se vejde pod sedadlo.

Slovenský cestovatel Milan Bardún ukázal, jak dokáže i na celý týden cestovat jen s batohem, který splňuje i předepsané rozměry 40x20x25 cm. Do toho bez problémů naskládá tři košile, dvě letní trička, tílko, dvoje plavkové kraťasy, dvoje obyčejné kraťasy, pyžamo, pásek, tuhý deodorant, zubní kartáček a pastu, voňavku v objemu 100 ml, žiletky a holicí strojek.

Do batohu se mu vejdou i ponožky a spodní prádlo na každý den, žabky na pláž, foťák, zápisník, maska na oči, laptop, nabíječka, kabely i lehká bunda. Klíčem je podle něj schopnost kombinovat. Třeba plavkové kraťasy, které s sebou vozí, může nosit i jako normální šortky. Jak správně zabalit, ukázal v pořadu Teleráno vysílaném na TV Markíza.

Základem je položit si všechny věci, které si chcete zabalit, na jedno místo, abyste viděli, kolik toho máte a chcete si vzít. Velkou část věcí zřejmě v tomto procesu vyřadíte.

Související obsah

Všechno poskládejte a přeložte na polovinu. Složené věci se lépe skládají a v batohu zabírají méně místa.

Důležité je batoh položit na dno a všechny věci do něho začít dávat z boku, ne z vrchu! Kosmetiku dejte nakonec do horní části ruksaku nebo do přední kapsy. Musí být v balení maximálně po 100 ml, a na letišti ji budete při kontrole vyndávat. To platí i o laptopu, pokud jej vezete. Ten musí jít na bezpečnostní kontrolu zvlášť.

ČTĚTE TAKÉ:

Kufr, tašku nebo batoh? Podle čeho vybírat zavazadlo na dovolenou?
Jak si chytře zabalit do PŘÍRUČNÍHO ZAVAZADLA? Tipy a triky pro všechny cestovatele

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz