Prague Pride

Prahu čeká festival Prague Pride. Městem projdou desetitisíce lidí

Už za týden v Praze vypukne festival Prague Pride, který se zaměřuje na podporu sexuálních menšin. Organizátoři letos připravili desítky akcí - a tou hlavní bude duhový pochod centrem Prahy, kterého se každoročně účastní desetitisíce lidí.

Je na čase to změnit! To je heslo letošního devátého ročníku festivalu gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů, který v Praze začne 5. srpna. Veřejnost má upozornit na problémy související s pochopením těchto menšin.

"Čtyřicet procent lidí má zábrany projevovat si náklonost ve veřejném prostoru," vysvětluje výzkumný pracovník Michal Pitoňák z Národního ústavu duševního zdraví.

Podle statistik má třetina lidí se sexuální orientací na stejné pohlaví zkušenosti s diskriminací. Festival se zaměří také na manželství homosexuálních párů, což je v poslední době hodně diskutované téma i na politické scéně.

"Pro 95 procent je ta jediná alternativa, aby označovala svazek," vysvětluje Pitoňák, proč je manželství tak důležité. Celý festivalový týden bude provázet tradiční duhová barva. Nad pražským magistrátem tak bude vlát duhová vlajka a duhově bude svítit i Petřínská rozhledna.

Vrcholem programu bude sobotní duhový průvod, který začne o půl jedné odpoledne.

"Na ten sobotní průvod přijíždí velký počet lidí z různých regionů ČR, přijíždí také spoustu mladých lidí, pro které je Prague Pride první akce, kde mohou vystoupit veřejně," dodala ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Duhový pochod začne na Václavském náměstí. Průvod projde ulicí Na Příkopě a vydá se směrem k náměstí Republiky. Trasa pak povede Revoluční ulicí, Řásnovkou k Dvořákově nábřeží. Dav pak přejde Čechův most přes Vltavu. Průvod nakonec dojde až na Letnou. Během pochodu se očekává omezení v dopravě. Kromě toho festival nabídne během celého týdne 140 akcí.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz