Zahraničí

Nizozemsko zakázalo zahalování obličeje! Města se tomu brání

Nizozemsko zakázalo zahalování obličeje! Města se tomu brání
Zdroj: Profimedia

Po více než čtrnácti letech debat se Nizozemsko rozhodlo zakázat nošení burek na veřejnosti. Za nedodržení hrozí pokuta ve výši nejméně 150 euro (přes tři tisíce korun). Zatím však není jasné, jak bude zákaz v reálu vypadat. Některé instituce včetně policie totiž oznámily, že se novým pravidlem řídit nebudou.

Zákaz nošení burek začal platit ve čtvrtek. Prosadit se ho podařilo po debatách, které trvaly více než čtrnáct let. Lidé nesmí zahalovat obličej ve veřejné dopravě, v nemocnicích, na úřadech nebo ve školách.

Pokud pravidlo nedodrží, mohou dostat pokutu 150 euro (v přepočtu přes tři tisíce korun). Jenže není jasné, jak bude zákaz vymáhán. Ministerstvo vnitra naléhá na místní úřady, aby dodržování pravidla vymáhaly. Několik samospráv i některé policejní sbory to však v plánu nemají. Rozhodly se totiž, že zákaz vymáhat nebudou, informoval portál spiegel.de.

První zemí, která nošení burek zakázala, byla Francie v roce 2011. Stále se proti tomu snaží některé muslimky bojovat. Nedávno se v burkinách rozhodly vykoupat v místním bazénu. Z něho pak byly vykázány, jelikož je koupání v burkinách zakázáno. Ženy však odmítly odejít a užívaly si bazén dál.

Související obsah

"Máme sen, chceme se bavit ve veřejných bazénech jako všichni ostatní občané, doprovázet naše děti, kdykoli chtějí jít plavat, když je v Grenoblu v létě velmi horko. Musíme bojovat proti diskriminačním politikám a předsudkům ve Francii, protože jsme vlastně byly zbaveny občanských práv na přístup k veřejným službám a infrastrukturám ve městě," řekla tehdy BBC jedna z protestujících.

Zahalovat obličej na veřejnosti se nesmí ani v Dánsku. Dosud bylo v zemi uloženo až 39 pokut. Jednalo se především o ženy, které měly na sobě burku nebo nikáb.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz