Domácí

Soud rozhodl! Komiks Muriel a andělé patří dědicům Káji Saudka

Pražský Městský soud ve čtvrtek definitivně rozhodl ve sporu o komiks Muriel a andělé. Přiřkl jej dědicům zesnulého malíře Káji Saudka. Ti se o něj soudili se sběratelem, který jej za 2,5 milionu korun koupil od Galerie Moderna. Originál byl podle příbuzných slavnému kreslíři ukraden.

Městský soud v Praze ve čtvrtek rozhodl o tom, že komiks Muriel a andělé patří vdově po Kájovi Saudkovi, Johaně Saudkové.

O umělecké dílo se soudila se sběratelem Tomášem Šmídkem. Ten komiks koupil v roce 2013 za dva a půl milionu korun od pražské galerie Moderna. Komiks Kája Saudek nakreslil v roce 1969 a byl předán nakladatelství a tiskárně. Jenže kvůli začínající normalizaci nakonec nevyšel.

Osud originálu byl po desítky let nejasný. Komiks Muriel a andělé byl vydán až v roce 1991 díky nalezení původních tiskařských štočků. Saudek sám tehdy v předmluvě napsal, že originály někomu předal, ale už si nepamatuje komu.

Související obsah

Nakonec se ukázalo, že originál desítky let ležel v bytě Jiřího Helicha. Právě ten v tiskárně, která komiks v roce 1969 měla vydat, pracoval. Po jeho smrti bylo dílo prodáno do již zmíněné pražské galerie, kde ho koupil sběratel Tomáš Šmídek. Ten pak chtěl dílo vydražit za vyvolávací cenu téměř šesti milionů korun. Saudkova rodina na něj v té době podala trestní oznámení a komiks zabavila policie.

Vyšetřovatelé případ odložili, protože se jim nepodařilo prokázat, že dílo bylo Saudkovi ukradeno. Komiks byl od roku 2014 v soudní úschovně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz