Domácí

Nestabilní svah, výletní zámeček v Ústí ohrožuje padající skála

Výletní zámeček Větruše v Ústí nad Labem ohrožuje rozpadající se svah. Pod tenisovými kurty se tam utrhlo několik skalních bloků. Magistrát proto nechal nainstalovat provizorní síť, aby padající skála neohrozila chodce ani cyklisty. Nejde přitom o první potíže se stabilitou svahu v okolí zámečku. Před 11 lety se tam svah utrhl hned dvakrát během jediného týdne, opravy stály desítky milionů korun.

Skalní blok u zámečku se začal rozpadat. Uvolňují se z něj velké kusy kamene, které padají ze svahu a ohrožují chodce. Jde o stranu ve směru do centra města. Přímo nad skálou je zámecký sportovní areál. Ten podle statika zatím ohrožen není.

Magistrát tam nechal nainstalovat provizorní pletivo a i to už muselo zachycovat balvany. Do října by se mělo začít se zajištěním svahu. Práce vyjdou na 700 tisíc.

Hned potom ale přijdou na řadu práce, které by měly svah už navždy zabezpečit. Tam už se náklady odhadují na miliony.

Související obsah

Přesně před 11 lety se kvůli problémům se svahem u Větruše zřítila část nově postavené opěrné zdi. Poblíž zřícené promenády se tehdy pohybovali turisté. Nikomu se nic nestalo. O týden později následoval další sesuv. Podél zámečku se proto musely vybudovat nové opěrné zdi za více než 90 milionů.
 

klma
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz