Zajímavosti

Jednoduchá rovnice zmátla i kalkulačky, dokážete ji spočítat?

Jednoduchá rovnice zmátla i kalkulačky, dokážete ji spočítat?
Zdroj: Profimedia

Na sociálních sítích se šíří jednoduchá rovnice, která rozděluje internet. Lidem vychází nejčastěji dva výsledky a občas se nemohou shodnout ani kalkulačky. Dokážete správně příklad vypočítat?

Stačí jedna jednoduchá rovnice a na sociálních sítích to opět vře. Rovnici na twitteru zveřejnil uživatel @pjmoll a okamžitě rozjel bouřlivou diskuzi o tom, jaký je výsledek. Příklad přitom neobsahuje žádné těžší operace.

Rovnice je skutečně jednoduchá: "8 ÷ 2(2+2)=?". Na první pohled se většina lidí ani nezastaví a z hlavy vypočítá výsledek. Lidem ale vychází hned dva, jedni říkají 1, druzí se hlásí k tomu, že je výsledek 16.

V některých případech jsou zmatené i kalkulačky, které se někdy také nemohou shodnout na správném výsledku.

  

"Mám dva tituly z matematiky a výsledek je 1," napsal uživatel Lauram v odpovědi.

Související obsah

"Prošla jsem třemi kurzy, diferenciální rovnice i lineární algebra, výsledek je 16," píše uživatelka Jake na twitteru.

Některým lidem vyšla dokonce úplně jiná čísla. Jak se ale příklad počítá správně?

Pro zobrazení správného výsledku pokračujte na další stranu.

Správným výsledkem je podle dohodnutých pravidel matematiky 16. Je to dáno tím, že se násobení a dělení provádí postupně zleva. To, že se nejprve vypočítá závorka, nemá na výsledek žádný vliv, i když mají lidé pocit, že by násobení u závorky mělo mít přednost.

Nejjednodušší je pro ilustraci označit si první krok dalšími závorkami. Rovnice by pak vypadala takto "(8 ÷ 2)(2+2)=?". Příklad pak dále vypadá po provedení jednotlivých kroků takto: "(4)x(4)=16" (x zastupuje pro lepší ilustraci operaci násobení).

Ti, kterým vyšlo 1, se ale nemusí moc stydět. Podle portálu MindYourDecision se v roce 1917 používal jiný postup. Podle něj by se dal příklad pochopit jako "8/2(2+2)=?", kdy je zlomková čára chápána jako dlouhá. V tom případě by výsledek byl skutečně 1. V současnosti je to ale špatně.

Související obsah

Podobné rovnice rozhádaly lidi už v minulosti. Ačkoliv bývá číselná hodnota jiná, často jde právě o nedoržení toho, která matematická operace má přednost.

Dva kalkulátory a dva různé výsledky.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz