Prague Pride

Tisíce lidí se zúčastní duhového průvodu. Začíná Prague Pride!

V pondělí 5. srpna začíná v hlavním městě již tradiční festival LGBT+ komunity Prague Pride. Organizátoři očekávají příjezd desítek tisíc lidí, jen v loňském roce atakoval počet účastníků festivalu hranici 100 tisíc. Prague Pride vyvrcholí takzvaným duhovým průvodem, kvůli kterému bude nutné počítat s dopravním omezením v centru Prahy.

V pondělí v 18 hodin odstartuje Prague Pride koncert na Střeleckém ostrově, v průběhu týdne se pak koná několik dalších akcí spojených s festivalem – od přednášek, talkshow a vernisáží po preventivní programy HIV testování. Harmonogram celého festivalového týdne najdete ZDE.


Záštitu nad akcí převzal i primátor Prahy Zdeněk Hřib, který poprvé oficiálně vyvěsí na pražský magistrát duhovou vlajku, symbol LGBT+ komunity. Duhově bude celý týden nasvícená také Petřínská rozhledna.


Prague Pride vyvrcholí v sobotu 10. srpna takzvaným duhovým průvodem. Jeho trasa vede z Václavského náměstí přes ulici Na Příkopě, Náměstí Republiky, Revoluční ulici, Řásnovku, Dvořákovo nábřeží, Čechův most a končí na Letné. Tam bude celý den umístěná také komunitní zóna s bohatým hudebním programem.


V loňském roce celkový počet účastníků atakoval hranici 100 tisíc, v samotném průvodu pak šlo 40 tisíc lidí. Vzhledem ke každoročně vzrůstajícímu počtu návštěvníků se očekává minimálně podobný počet i letos, a tak je nutné především v sobotu počítat s dopravním omezením v centru Prahy.

Související obsah

Každý rok se proti průvodu konají také protestní akce, policie proto kvůli průvodusamotnému i případným protestujícím posiluje hlídky. "Pražští policisté budou po celou dobu trvání akce dohlížet na veřejný pořádek a dopravní situaci v metropoli. Na zajištění bezpečnosti se bude podílet více než sto policistů a strážníků městské policie," uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk, který zároveň vyzval motoristy, aby volili objízdné trasy kolem centra metropole.


Festival je primárně určený pro LGBT+ komunitu, tedy gaye, lesby, bisexuály, transgender osoby a další lidi s menšinovou sexuální orientací – například ty, kteří se necítí být ani mužem, ani ženou. Otevřený je ale všem podporovatelům, tedy i heterosexuálům, kteří s LGBT komunitou sympatizují.


Prague Pride se v metropoli koná letos už podeváté, předtím se průvody konaly v Brně, Táboře, Karlových Varech nebo v Olomouci. Ve světě mají ale podobné akce tradici už desítky let. Světoznámé jsou velkolepé průvody v New Yorku, Londýně, Amsterdamu nebo Torontu.

Související obsah


V letošním roce mají všechny průvody jednotné téma. Vrací se ke kořenům LGBT+ aktivismu, který začal před 50 lety policejní razií v newyorském gay klubu Stonewall Inn. Nepokoje následující po razii přenesly boj LGBT+ komunity do ulic – právě proto se i festivaly konají v ulicích velkých měst.


"Česká republika šla díky železné oponě jinou cestou. Homosexualita u nás byla dekriminalizována již v roce 1962. Přesto i pro nás nese Stonewall důležité poselství: veřejně se přihlásit k tomu, že patříme do queer komunity, která je velmi pestrá a různorodá," uvedla ředitelka Prague Pride Hana Kulhánková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz