Domácí

Jedovatý pavouk dál děsí Česko! Potkáte ho stále častěji, varuje expert

Jedovatý pavouk dál děsí Česko! Potkáte ho stále častěji, varuje expert
Zdroj: facebook

Při kempování u Nechranické přehrady na Chomutovsku zažil jeden z táborníků šok. Na jeho věcech se procházela zápřednice jedovatá. Podle odborníků je u nás její výskyt stále častější, a to kvůli oteplování. Měli bychom si na ní prý zvyknout jako například na vosy nebo sršně.

V posledních letech se v Česku objevilo několik případů napadnutí pavoukem - zápřednicí jedovatou. Kousnutí bylo především bolestivé. A tento jedovatý druh si naše území velmi oblíbil.

Setkali se s ním i turisté u Nechranické přehrady v Ústeckém kraji. "Přátelé a kamarádi "POZOOOR", dnes při balení věcí a hlavně bivaku jsme našli tuhle mrchu, jedná se o zápřednici jedovatou, výskyt ve Vadkovicích," napsal Honza Budjač na facebooku. Ke svému příspěvku přidal také fotografii pavouka.

Podle zoologa Milana Řezáče se jedná o samičku zápřednice jedovaté. "V létě se rozmnožuje. Žije jen v teplejších částech České republiky jako je jižní Morava nebo České středohoří. Jak se ale otepluje, šíří se i do oblastí, kde dříve nebyla," vysvětlil pro TN.cz Řezáč.

Související obsah

Kousnutí zápřednice může být velmi nepříjemné. "Pokud vás pavouk kousne, může vám místo natéct. Je to podobné jako bodnutí od vosy nebo sršně," doplnil Řezáč.

Zoolog dále dodal, že kousnutí od zápřednice není tak časté jako například bodnutí od hmyzu. "Není to zvíře, kterého bychom se měli bát," dodal.

Nejčastěji zápřednice žije v přírodě. Domů si ji však můžete podle zoologa Jana Dolanského přinést třeba na kytici lučního kvítí. "Otvírat její zámotek (její obydlí) není dobré - hrozí kousnutí, jelikož jej usilovně brání. Obvzlášť v této době, kdy samice vytvářejí kokony s vajíčky," vysvětlil Dolanský.

Podívejte se na mapu výskytu zápřednice jedovaté zde.

Když se zápřednice ukáže u vás doma, zabíjet ji nemusíte. "Pokud se z nějakého důvodu ocitne zápřednice v interiéru, lze ji například přiklopit sklenicí, podsunout kus tvrdšího papíru a odnést pryč z domu. Do holé ruky ji rozhodně nechytejte. Pokud ji zastihnete, jak vám leze po ruce nebo jiné části těla, nesmíte ji zmačknout. Opatrně ji nechte přelézt na jiný předmět," poradil Dolanský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz