Soudce

Úplatky jsem nebral, odmítl soudce. Měl "žehlit" drogové kauzy

Městský soud v Praze začal řešit kauzu, která zřejmě nemá v českém soudnictví obdoby. Před senátem totiž stanul soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer, ktery je podezřelý, že za peníze ovlivňoval drogové kauzy. On vše odmítá.

V pondělí si u soudu Elischer nebral servítky - nejen, že braní úplatků odmítl, zároveň se velmi tvrdě pustil jak do policistů, tak do státního zastupitelství.

Soudce Ivan Elischer byl mezi kolegy dlouho braný za vzor rychlosti a pečlivosti. Ze své funkce mohl i povolovat odposlechy tajným službám.

Tento obraz se roztříštil loni v březnu, kdy si pro Elischera přišli policisté a vzápětí ho obvinili z ovlivňování soudních řízení v drogových kauzách. Za to měl dostávat štědré úplatky od vietnamské komunity.

Jeho spojkou byl podle obžaloby Elischerův známý, který působil jako prostředník a vše zařizoval. Psali si spolu e-maily i smsky a dokonce se scházeli v Elischerově kanceláři v budově vrchního soudu.

Za to, že dával obžalovaným nižší tresty nebo je zprostil obžaloby úplně, si měl podle obžaloby přijít na miliony korun, za což mu hrozí až dvanáctileté vězení.a propadnutí majetku.

Spolu s Elischerem je stíhaných dalších pět lidí včetně zmíněného prostředníka. Ten jediný zároveň na soud čekal ve vazební cele.

Hlavní líčení je u pražského městského soudu zatím naplánované na tento týden. Pokud padne rozsudek a některá ze stran se proti němu odvolá, měl by kauzu následně řešit právě pražský vrchní soud. Tam Elischer stále působí, i když momentálně nesoudí a bere polovinu platu.

Je ovšem možné, že kauza po případném odvolání místo toho zamíří k vrchnímu soudu do Olomouce.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz