Průzkum

Voliči Pirátů nevěří policii, TOP 09 armádě. Jak jste na tom vy? ANKETA

Voliči Pirátů nevěří policii, TOP 09 armádě. Jak jste na tom vy? ANKETA
Zdroj: TN.cz

Armádě a policii věří podle průzkumu společnosti STEM téměř tři čtvrtiny Čechů. Důvěryhodnost policistů dlouhodobě stoupá a je na historickém maximu. Většina lidí podle výsledků podporuje také městskou policii a NATO.

Policii věří nejvíce lidí v historii. V průzkumu agentury STEM jí vyjádřilo důvěru dohromady 72 procent respondentů, z čehož 16 procent jí důvěřuje "plně". Opačný názor, tedy že policistům vůbec nevěří, uvedlo šest procent dotázaných. Zbytek policii "spíše nevěří".

Podobný úspěch zaznamenala také armáda, které důvěřuje 75 procent lidí. "Míra jejich důvěryhodnosti (policie a armády - pozn. red.) je téměř dvojnásobně vyšší než důvěra v instituce zákonodárné a výkonné politické moci," poznamenali analytici STEMu.

Důvěra v policii podle odborníků roste už od roku 2007, stejně jako v armádu. Posledních šest let si vojáci udržují stabilní tříčtvrtinovou podporu Čechů. V míře důvěry v armádu ani policii nejsou významné rozdíly v závislosti na pohlaví, věku ani vzdělání.

Související obsah

Městské policii podle průzkumu více důvěřují ženy - 64 procent z nich, než muži - 54 procent. V průměru jí důvěru vyjádřilo 59 procent dotázaných. Jen o procento více pak věří v Severoatlantickou alianci (NATO). I tyto hodnoty jsou v posledních letech stabilní.

Rozdíly v míře důvěry se najdou, pokud respondenty rozdělíme podle sympatií s politickými stranami. České armádě méně důvěřují příznivci TOP 09, SPD a KSČM, policii méně věří stoupenci Pirátů a NATO nevěří sympatizanti komunistů ani SPD.

Průzkum neziskového ústavu STEM probíhal ve dnech 14. až 30. června na reprezentativním vzorku obyvatel starších 18 let. Účastnilo se ho 1004 respondentů, pracovalo na něm 253 tazatelů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz