žralok

Žralokům se nevyhnete ani na dovolené! Na těchto místech utočí nejvíc

Žralokům se nevyhnete ani na dovolené! Na těchto místech utočí nejvíc
Zdroj: Getty Images

Útok žraloka není žádnou výjimkou ani ve Středozemním moři nebo v dalších, Čechy oblíbených letních destinacích. Přestože oproti Austrálii nebo USA není počet útoků historicky tak velký, je třeba mít se na pozoru – napadení člověka žralokem totiž přibývá. Podívejte se, v jakých zemích jen kousek od nás útočí tito dravci nejvíce!

Mezi klasickými českými dovolenkovými destinacemi útočili žraloci podle webu Shark Attack Data vůbec nejvíce v Egyptě. Od roku 1900 je zaznamenaných 34 nevyprovokovaných napadení, z toho devět případů skončilo bohužel tragicky.

Po Egyptě následuje poměrně překvapivě Itálie s 26 útoky (z toho 10 fatálními), ve Španělsku pak zaznamenali o jeden případ méně (z toho bylo 8 fatálních). Poměrně vysokou statistiku má také Čechy velmi oblíbené Chorvatsko, kde žraloci zaútočili za posledních 119 let celkem 21krát, ve 14 případech oběti následkům napadení bohužel podlehly.

V rámci Evropy je poměrně překvapivá statistika v Portugalsku, které je vyhlášenou surfařskou destinací – přesto tam k útoku žraloka nikdy nedošlo. Na další počty útoků se podívejte v tabulce:

Celosvětově jsou absolutním rekordmanem Spojené státy americké. Od roku 1900 tam žraloci někoho napadli celkem 1657krát, 144 lidí při útocích zemřelo. Na druhém místě skončil ráj všech surfařů světa – Austrálie. Dravci tam nevyprovokovaně zaútočili 904krát a zabili 259 lidí.

Pozor si na žraloky dávejte i v exotických destinacích, které jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Poměrně vysokou statistiku má například Srí Lanka (11 útoků, 2 zabití), Filipíny (30 útoků, 35 zabití) nebo Indonésie (14 útoků, 8 zabití).

Související obsah

Vůbec nejčastěji a nejfatálněji útočí takzvaná krvavá pětka žraloků – žralok mako, žralok dlouhoploutvý, žralok tygří, žralok bělavý a velký bílý žralok, jinak zvaný třeba také žralok lidožrout, který je známý hlavně z populárního filmu Čelisti a kvůli kterému už vyhasly stovky lidských životů.

Zde žraloci útočili v roce 2019:

Za poslední roky počet napadení člověka žralokem přibývá, pravděpodobně kvůli neustále se zvyšující populaci lidí a vyšší míře cestovního ruchu. Na historický vývoj útoků od počátku minulého století se můžete podívat v interaktivní mapě na webu Floridského muzea přírodní historie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz