Cestujeme bezpečně

Tady se v Chorvatsku nekoupejte! Aplikace odhalí znečištěné pláže

Tady se v Chorvatsku nekoupejte! Aplikace odhalí znečištěné pláže
Zdroj: Getty Images

Kvalita vody na plážích se v Chorvatsku stala velkým tématem poté, co skupinka lidí vypustila do moře u oblíbené pláže obsah vlastních septiků a ve vodě se kvůli tomu rozšířila bakterie E.coli. Tamní odborníci proto upozornili na aplikaci, která mapuje kvalitu vody na 800 plážích po celé zemi.

Jen v minulém týdnu potvrdily kontroly přítomnost bakterie Escherichia coli na pěti plážích v oblasti Kaštely. Některým lidem se totiž podle webu Dnevnik.hr nechtělo platit za čištění vlastních septiků, a tak jejich obsah vypustili do moře.


"V místních vodách jsme se setkali s velkým počtem nezákonných vypouštění septiků. Ucpali jsme je a podali proti těmto občanům trestní oznámení," uvedl Denis Ivanović, starosta Kaštely. I proto se tato oblast objevila jako problematická v aplikaci chorvatského Institutu pro veřejné zdraví a Ústavu oceánografie a rybolovu, které testují kvalitu moře na více než 800 místech po celém pobřeží Chorvatska.


Aplikace umožňuje sledovat stav vody se zpožděním jen několika málo hodin. Ve webovém prohlížeči je možné čistotu pobřeží sledovat ZDE. Aplikaci můžete využívat v chorvatštině nebo angličtině. Modré body na mapě znamenají excelentní kvalitu vody, zelené dobrou, žluté uspokojivou a červené značí nevyhovující parametry.

Související obsah


Podle Dnevniku je však čistota chorvatské strany Jadranu na vysoké úrovni, testy kvality ukazují, že jde o jednu z nejčistších oblastí ve Středomoří. Vynikající kvalitu vody má údajně na 94 % pláží.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz