Domácí

Rekreační poplatek se zvedne na dvojnásobek! Turistů v ČR přibývá

V Česku letos opět přibylo turistů. Jejich počet stoupá už šest let po sobě. Některá města a památky už musejí jejich počet regulovat poplatky. Až o 50% by se mohl zvýšit také pobytový poplatek, který se připočítává k ceně ubytování.

Ulice historických měst připomínají spíše mraveniště. Turistů už je v ulicích tolik, že se jimi nedá pomalu ani projít. "Vnímám to negativně, protože jich je tady fakt hodně," stěžovala si žena z Prahy.

V Českém Krumlově reagují na zvyšující se počet turistů zpoplatněním vjezdu pro zájezdové autobusy. Jen za první měsíc na nich město vybralo přes čtyři miliony korun.

Kvůli regulaci turistů si letos návštěvníci připlatí i na věži českokrumlovského zámku. "Věž navštíví přes 110 tisíc návštěvníků a tuto kapacitu jsme museli prostě trochu snížit," uvedl kastelán Pavel Slavko.

Z České republiky se stává ráj pro turisty. Jejich počet roste už šestým rokem, přibývají hosté ze zahraničí. Zhruba čtvrtina turistů volí na noc chaty nebo turistické ubytovny a deset procent nocuje v penzionech a kempech.

Související obsah

"Sledujeme, že často přijíždějí na jednodenní výlety i na delší pobyty, kdy často volí kemp nebo pobyt v obytných vozech," řekl Vojen Smíšek z oddělení marketingu Lipno.

Stále ale vede komfort. Pro ubytování v hotelu se v první polovině roku rozhodlo 67 procent lidí. "Klient je náročnější a náročnější," vysvětlil Marek Šustr, hoteliér a vedoucí Infocentra Janské Lázně. "Všichni chtějí mít televizi nejlépe na pokoji, aby se dívali přímo z pokoje na televizi," uvedla Simona Káňová z chalupy U Zvonka v Trojanovicích.

Roční přínos z cestovního ruchu je u nás přes 162 miliard korun. Brzy by mohly mít z turistů vyšší příjem také města a obce. Pobytový poplatek by se totiž měl zvednout ze stávajících 21 korun na 50. Peníze by mohly jít třeba na úklid odpadků.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz