Ebola

Vědci našli lék na jednu z nejnebezpečnějších nemocí lidstva

Účinnost nové léčby proti viru Ebola se ukazuje jako průlomová. V Demokratické republice Kongo, která je považována za ohnisko viru, byly vyzkoušeny nové léky, díky kterým může podle výzkumu přežít více než 90 % nakažených.

Experiment vede mezinárodní výzkumná skupina koordinovaná Světovou zdravotnickou organizací. Ta od listopadu loňského roku podala experimentální léky přibližně sedmi stovkám pacientů. Nyní jsou známy předběžné výsledky pět seti z nich a vědci je považují za průlomové.


Podle Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci jeden ze čtyř léků s názvem REGN-EB3, vykázal úspěšnost léčby až 94 % pokud byl podán pacientům včas. Pro nemocné s nízkou úrovní viru v krvi měl podobnou úspěšnost lék mAb114 a to 89 %.

Související obsah"Tato zjištění znamenají, že zdravotnické úřady mohou říct veřejnosti, že více než 90 % lidí přežije, pokud jsou léčeni včas" uvedla pro web BBC Sabue Mulangu, výzkumná pracovnice v oblasti infekčních chorob, která na zkoušce pracovala.


Z pět seti pacientů, kterým byl podán lék REGN-EB3 zemřelo 29 % a 34 % pokud šlo o typ mAb114. Další dva léky ZMapp a Remdesivir vykázaly úmrtnost 49 % a 53 %. Léčba však byla poskytnuta i nemocným v pokročilejším stádiu nemoci.

Související obsahBBC uvádí, že podle ředitele celosvětové charitativní organizace Wellcome Trust Jeremyho Farrara, se vědci přibližují k přeměně Eboly na nemoc, kterou lze předcházet a kterou lze léčit. Farrar ocenil úspěch studie a řekl, že léčba nepochybně zachrání lidské životy.


Takové ohnisko nákazy, jako je v Demokratické republice Kongo, lze podle vědců ukončit jedině vakcínou, která zlepší imunitu vůči onemocnění. Tyto zatím nelicencované léky se ukázaly jako velmi efektivní a je možné, že by se mohly dočkat udělení licence k oficiálnímu použití.

Ebola v Evropě! Podívejte se na reportáž TN:

TN.cz

K tématu Ebola

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz