Nehoda

Povolená byla třicítka, vlak jel skoro devadesátkou. Proto vykolejil

Nákladní vlak, který na konci července vykolejil nedaleko Mariánských lázní, jel trojnásobnou rychlostí než je povolená. Televizi Nova to potvrdily České dráhy, kterým vykolejený vlak patří. Překročení maximální povolené rychlosti přitom už těsně po nehodě avizoval ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

Natočit takovouto nehodu v přímém přenosu se podaří málokdy. Video je proto jedním z hlavních důkazů rychlosti vykolejeného vlaku. Podle Českých drah strojvedoucí doslova svištěl po železnici - vlak se v místě, kde se staví nová silnice, řítil rychlostí 86 kilometrů v hodině. Povolená je tam přitom jen třicítka.

Vyšetřování nehody ale stále není u konce. Podle odhadu Drážní inspekce potrvá ještě několik měsíců. Průběžné výsledky prý čekat nemáme.

O překročení rychlosti přitom už v den, kdy se nehoda stala, mluvil ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda. "Bohužel šetření nehody nákladního vlaku u Mariánských Lázní ukazuje, že strojvedoucí zřejmě trojnásobně překročil povolenou rychlost," uvedl.

Související obsah

Spory se vedou také o to, jestli byl strojvedoucí o snížení rychlosti v úseku dostatečně informován. Na místě údajně nebylo zcela v pořádku značení pro strojvůdce. Ten si zřejmě navíc nedostatečně prostudoval mnohastránkový manuál, který je součástí každého vypraveného vlaku.

Strojvedoucímu hrozí obvinění z obecného ohrožení. Škody dosahují téměř 30 milionů korun.

pez, TN.cz

K tématu Nehoda

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz