Klima

Aktivistka Greta nechce do USA letět, vyplula na lodi bez záchodu!

Aktivistka Greta nechce do USA letět, vyplula na lodi bez záchodu!
Zdroj: Profimedia

Šestnáctiletá Greta Thunbergová velmi hlasitě mluví o změnách klimatu. Aktuálně se chce mladá aktivistka zúčastnit velkého summitu na toto téma v New Yorku. Jenže odmítá kvůli emisím přes Atlantik letět letadlem. Místo toho raději stráví dva týdny na malé lodi.

A rozhodně to nebude žádná luxusní okružní plavba - jak připomíná BBC, na lodi nebude mít zapálená ekologická aktivistka žádné soukromí, ale dokonce ani záchod nebo kuchyňku.

Loď navíc elektřinu nutnou pro svůj provoz získává výhradně ze solárních panelů a turbín, takže má její plavba nulovou uhlíkovou stopu.

"Může mě potrápit mořská nemoc a nebude to nic pohodlného, ale s tím dokážu žít," cituje švédskou školačku New York Post. Dívka se prý utěšuje i tím, že pokud bude cesta hodně krušná, může se upnout k tomu, že jde jen o dva týdny.

Greta přes Atlantik na osmnáctimetrové závodní jachtě pochopitelně nepopluje sama - doprovází ji její otec Svante a také nejmenovaný kameraman.

Související obsah

Dívka se zároveň nechala slyšet, že tím, že místo letadla použije k překonání Atlantiku loď, vyšle jasný signál, že klimatická krize je skutečná.

Podívejte se, jak probíhala příprava jachty, na které Gréta vyplula do New Yorku: 

  

Greta Thunbergová se chce v září v New Yorku zúčastnit klimatického summitu OSN a v prosinci pak velké konference v Chile.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Klima

Důležité Události

Píše se na Deník.cz