štěnice

Brno obsadily krvelačné štěnice. Jsou v bytech i hotelech!

Na jižní Moravě se ve velkém rozšířily štěnice. Osm z deseti výjezdů deratizátorů je v těchto dnech právě kvůli štěnicím. Škůdci se vyskytují nejčastěji v bytech, ale také v hotelích a ubytovnách.

Deratizátoři mají teď nejvíc práce na Brněnsku, ale míři prakticky do všech míst na jižní Moravě.


Nejvíce rozšířená je štěnice postelní. Ta se drží v blízkosti lidí. Jak už její název napovídá, především v postelích. Štěnice jsou noční tvorové, kteří sají lidskou krev.


Za jejich šířením stojí podle hygieniků nárůst cestování, časté stěhování, nebo třeba i nákup použitého nábytku. Parazity si tak jednoduše můžete přinést domů.

V domech se mohou štěnice stěhovat i mezi jednotlivými byty, protože migrují podél stoupaček a topenářských trubek.

Krajská hygienická stanice provádí namátkové nebo i cílené kontroly ve všech typech ubytovacích zařízení. Hubení obtížného hmyzu pak vždy provádí odborná firma, což hygiena opět kontroluje.

Související obsah

Některé hotely si nechávají aplikovat deratizační postřik i preventivně. Pro domácnosti je to ale zbytečné. Postřik totiž působí jen tři týdny. Takže pokud někdo přiveze štěnice měsíc po ošetření, mohou se opět rozšířit.

Názor, že se parazité dají dovézt jen z východních zemí, pode odborníků není pravdivý. Štěnice původně pocházejí ze západu. Rizikové jsou tak i státy jako je Anglie, USA či Francie.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu štěnice

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz