Požár

Oblíbené destinace pustoší požáry! V Německu udeřilo tornádo

Na Kanárských ostrovech hasiči bojují s rozsáhlým požárem, který pohltil 3400 hektarů lesa. Od soboty se ho nedaří dostat pod kontrol, požár hlásí také Kréta. A s extrémním počasím bojuje i Německo. Přes Hesensko se přehnalo silné tornádo a bouřky. Podle policie se zranilo 21 lidí.

Kanárské ostrovy zažívají už třetí požár za jeden týden. Jeho hašení komplikují teploty kolem 40 °C a vítr o rychlosti 50 km/h. Zatím plameny zničily 3400 hektarů lesa a blíží se i k přírodnímu parku Pinar de Tamadaba na severovýchodě ostrova. Pokud se požár dostane i do parku, může jeho obnova podle botanika Davida Bramwella trvat 12 až 13 let.

Hasičům v terénu pomáhají letadla a armáda, zatím ho však nemohou dostat pod kontrolu. Prezident Ángel Víctor Torres požár považuje za ekologickou katastrofu. "Je to nesmírně komplikovaná situace," řekl prezident pro portál abc.es.

Vláda také nařídila evakuaci obcí, které by požár mohl ohrozit. Domy opustilo až pět tisíc obyvatel. Například obec Valleseco v neděli vyklidilo všech 3 784 obyvatel. Podle prezidenta je hlavní zachovat bezpečnost lidí. S evakuací pomáhal také Červený kříž. Obyvatele přemisťoval do sportovních center.

Související obsah

Problémy měli i majitelé farem, kteří potřebovali ochránit svá hospodářská zvířata. S tím jim pomáhala hlavně policie. Zvířata museli majitelé zachránit před kouřem, který by je mohl zabít. Riziko před požárem platí i pro pondělí. Podle vlády ho mohl někdo založit úmyslně, podle prezidenta však neexistují žádné oficiální důkazy. Nejhorší situace je ve čtvrtích Las Cuevas, Artenara a Coruña.

Hasiči bojují s plameny na Kanárských ostrovech:

Rozsáhlý požár trápí také hasiče na řeckém ostrově Kréta. Z neděle na pondělí s plameny bojovali hasiči na dvou frontách, a to v letoviscích Ierapetra a Myrtos. Plameny zničily 100 hektarů lesa a pastvin. Až 50 hektarů zemědělské půdy a 130 hektarů trávy zničil požár v letovisku Rethymno. I když se hasičům požár podařilo dostat pod kontrolu, stále na ostrově platí vysoké riziko vzniku požáru.

Generální sekretariát pro civilní ochranu informoval státní, regionální i místní úřady všech okresů Kréty o tom, jaký u nich platí stupeň požární pohotovosti. Okresy tak budou moci na požár okamžitě reagovat. Lidé by také neměli pálit suchou trávu, větve a zahazovat nedopalky od cigaret, informoval portál cretapost.gr.

Související obsah

Bouřky v Německu

V neděli večer zasáhly silné bouře okres Offenbach v německém Hesensku. Hasiči vyjížděli k 330 případům během jedné hodiny. Většinou se jednalo o popadané stromy, zaplavené sklepy a poškozené elektrické vedení. Místní policie uvedla, že bouře zranila 21 lidí, z toho čtyři vážně.

Přes Německo se mělo přehnat tornádo

Po bouřích jsou v Německu dvě desítky zraněných:

Okresem se mělo přehnat také silné tornádo. Podle místních zdevastovalo oblast o velikosti tří až čtyř kilometrů. Meteorologové výskyt tornáda zatím nepotvrdili, uvedl portál hessenschau.de. Bouře způsobila také problémy v dopravě.

Ještě v pondělí budou některé silnice uzavřeny, a to kvůli odklízecím pracím. Nejezdí ani některé vlaky mezi Mannheimem a Frankfurtem a mezi Aschaffenburgem a Hanauem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz