Zahraničí

Krize na lodi Open Arms, 107 migrantů se na palubě tísní už 18 dní

Krize na lodi Open Arms, 107 migrantů se na palubě tísní už 18 dní
Zdroj: Profimedia

Španělsko nabídlo řešení ohledně lodi Open Arms, na jejíž palubě se už více než dva týdny tísní 107 migrantů. Humanitární organizace žádala o možnost zakotvení v italském přístavu Lampedusa, lidem byla nabídnuta možnost vystoupit v přístavu Algeciras, to ale organizace vzhledem k velké vzdálenosti z obav o zdraví lidí na palubě odmítla. V pondělí z Madridu zazněla tvrdá kritika vůči italským úřadům.

V pondělí agentura Reuters oznámila, že bude lodi Open Arms zřejmě nabídnuta možnost zakotvit na Mallorce, to ale španělská vláda následně popřela s tím, že stále platí nabídka přistání v Algecirasu.

"Jediná správná informace je, že vláda Španělska nabídla Open Arms, aby zamířila do nejbližšího španělského přístavu a také to, že italská vláda porušuje zákon tím, že brání migrantům vylodit se v Lampeduse," cituje agentura Reuters vyjádření španělských úřadů.

K přístavu Algeciras by ale loď plula dlouhých šest dní. Mluvčí neziskové organizace oznámila, že situace na palubě je velmi vážná, lidé, kteří jsou na lodi už 18 dní, by nemuseli takovou dobu ve zdraví přečkat.

Související obsah

Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který prosadil tvrdou migrační politiku, v sobotu udělal ústupek a nechal na Lampedusu převézt mladistvé, při tom ale zdůraznil, že se tak děje na zodpovědnost premiéra Giuseppeho Conteho.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz