Boris Johnson

"Irská pojistka je nedemokratická," tvrdí Johnson. EU ji nezruší

"Irská pojistka je nedemokratická," tvrdí Johnson. EU ji nezruší
Zdroj: Profimedia

Britský premiér Boris Johnson vyzval předsedu Evropské rady Donalda Tuska, aby Evropská unie odstranila z dohody o brexitu tzv. irskou pojistku, na které se zasekla jednání. Johnson ji považuje za nedemokratickou, Tusk ji ale rušit nehodlá.

Johnson poslal Tuskovi v pondělí dopis, ve kterém vyzval k nahrazení sporné irské pojistky "alternativními ujednáními". Ta by měla začít platit před uplynutím přechodného období, které podle dohody nastane po vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Píše o tom portál BBC.

Britský premiér označil irskou pojistku, která má být zárukou toho, že mezi Severním Irskem, které je součástí Británie, a Irskem, které zůstává v EU, nevznikne tvrdá hranice, za nedemokratickou a nerealizovatelnou. Narušuje podle něj suverenitu Spojeného království.

Tusk Johnsonovi odpověděl v úterý odpoledne. Podle něj Johnson nepřišel s žádným právně funkčním řešením. "Irská pojistka je zárukou, že se vyhneme pevné hranici na Irském ostrově, než se najde nějaká alternativa," sdělil Tusk.

Evropští představitelé už dříve uvedli, že se nebude měnit ani samotná dohoda o brexitu. Podle Johnsona by právě vypuštění sporné irské pojistky mohlo parlament přesvědčit, aby dohodu odsouhlasil.

Související obsah

Bod o irské hranici vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová. Dohodu o brexitu, která ho obsahovala, ale parlament třikrát odmítl, což vedlo k rezignaci Mayové. Poslancům se nelíbilo, že by se Severní Irsko i po brexitu muselo řídit některými pravidly EU, aby nevznikla tvrdá hranice.

Podívejte se na reportáž TV Nova o důsledcích brexitu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz