Praha

Postižení nebudou muset umírat v nemocnicích. Zařídí to nový projekt

Postižení nebudou muset umírat v nemocnicích. Zařídí to nový projekt
Zdroj: Getty Images

Pobyt v nemocnicích může být pro zdravotně postižené pacienty v posledním stadiu života velice stresující. Pražský domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická proto přišel s projektem, který v sociální službě v České republice nemá obdoby. Postavil takzvanou "novou domácnost", ve které bude fungovat i zdravotnická služba.

Nové zařízení otevře Domov Sulická, ve kterém žijí lidé se zdravotním postižením, už začátkem září. "Tato domácnost nám umožní starat se o klienty, kteří potřebují zvýšenou péči tak, aby nemuseli do neosobního prostředí nemocnice," vysvětlila ředitelka Lenka Kohoutová.

"Zkušenosti, které jsme načerpali právě ve chvílích, kdy se stav klienta rapidně zhoršil, nám ukázaly, že pro člověka s mentálním postižením je pobyt v nemocnici velmi stresující a nepohodlný," dodala Kohoutová.

Hlavní problém je pro postižené pacienty v nemocnicích údajně v komunikační bariéře, neosobním prostředí a omezeném času personálu. "Někdy musí pacienty přivázat k posteli v rámci restriktivních opatření," vysvětlila TN.cz Kohoutová.

Související obsah

Domov Sulická chce, aby odchod ze světa byl pro postižené pacienty co nejdůstojnější. "Stávalo se nám, že klient umíral v prostředí, kde zdravotnický personál neuměl odhadnout specifika naší cílové skupiny, byl tak vystresovaný v cizím prostředí a odešel sám, bez porozumění, mezi cizími lidmi," dodala.


Nová domácnost však nebude přijímat pouze současné klienty Domova Sulická. "Přijmeme i další pacienty, kteří nás budou potřebovat," dodala ředitelka. Klienti budou mít k dispozici zdravotní sestru. Rozsáhlejší lékařskou pomoc bude dál poskytovat nemocnice.
 

Nová domácnost už je skoro dokončená. "Doděláváme detaily, chceme to ještě pořádně 'vymazlit'," popsala Kohoutová, která má z projektu velkou radost. Součástí stavby jsou také nové šatny s příslušenstvím pro zaměstnance, které Sulická neměla v ideální stavu, administrativní a vzdělávací prostory. Slavnostního otevření 2.zari se osobně zúčastní známé osobnosti, ať už z kulturni, socialni, politické či podnikatelske sféry.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz