Domácí

POTVRZENO! Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy, ukázaly testy

Chemický přípravek Stutox II, který má zabránit šíření hrabošů po Česku, zabil nejméně dva čápy. Potvrdil to výsledek testu, který provedl Státní veterinární ústav v Olomouci.

Oba mrtví ptáci měli v žaludku účinnou látku používanou v přípravku na trávení hrabošů Stutox II, potvrdil test.  "Vyplývá z něj jednoznačně, že čápi byli otráveni. V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II," potvrdil Petr Orel, vedoucí záchranné stanice v Bartošovicích.

Jeden z čápů měl u zobáku mrtvého hraboše. O otravě čápů už byly informovány Krajská veterinární správa v Ostravě i příslušná pobočka Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).

Právě ÚKZUZ rozhodl o plošné aplikaci jedu na hubení hrabošů 5. srpna. S řešením souhlasilo například Ministerstvo zemědělství, které považovalo plošnou aplikaci jedu za nezbytnou. Ministerstvo životního prostředí zastávalo opačný názor, že jde o příliš veliké riziko pro další  živočichy.

Související obsah

"Rozhodnutí o možné plošné aplikaci tohoto jedu 12. srpna pozastaveno. Nicméně někteří zemědělci nečekali na výsledek této diskuse a jed bezprostředně po vydání rozhodnutí o možné plošné aplikaci použili," dodal Petr Orel.

Na jed doplatili i zajíci. Například v Tuřanech myslivci našli 37 otrávených zajíců a 3 bažanty. V nedalekých Šlapanicích bylo 25 mrtvých zajíců, v Žatčanech pak patnáct. Myslivci jednají se zemědělskou firmou, která na polích otrávené granule rozsypala. Požadují po ní kompenzaci.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

"Aktuální informace o otravě čápů s velkou pravděpodobností zpochybňuje i 'nemožnost' sekundárních otrav, neb si lze jen velmi obtížně představit, že by čápi sezobávali přímo otrávené granule, naopak hraboši patří k hlavní složce jejich potravy. Potvrzují se tak obavy ochránců přírody a oprávněnost pozastavení výjimky pro plošnou aplikaci tohoto jedu," dodal Petr Orel.


Čáp zvládne podle ornitologů pochytat denně i několik desítek hrabošů. K hostině na poli se přidávají i volavky, rackové a další dravci.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz