Operace

Martínkovi pomůže jen operace v zahraničí. Pojišťovna dělá problémy!

Martínkovi pomůže jen operace v zahraničí. Pojišťovna dělá problémy!
Zdroj: TV Markíza

Martínek ze Slovenska se narodil s vývojovou vadou, která se dá léčit jen operací v zahraničí. Jeho rodiče se proto rozhodli pro odborníka, který má vynikající výsledky. Na zákrok ale nemají potřebné finance, stojí totiž více než dva miliony korun. Zdravotní pojišťovně se ale do zaplacení operace nechce.

Že není u malého Martínka vše v pořádku, odhalili gynekologové už během těhotenství jeho matky. Při ultrazvuku si všimli, že mu v ruce chybí jedna kost. Maminku proto odeslali na speciální vyšetření do bratislavské nemocnice. "Tam znovu udělali ultrazvuk a odhalili, že nemá vřetenní kost ani v jedné ruce," vysvětluje televizi Markíza Martinova matka. Po narození pak malému chlapečkovi diagnostikovali vzácnou vývojovou vadu - TAR syndrom.

Rodiče se proto rozhodli hledat pomoc na Slovensku i v zahraničí. U našich východních sousedů však údajně tento problém řeší metodou, která nemá takovou úspěšnost. Obrátili se proto na lékaře ze Spojených států. "Žádnému pacientovi, kterého operoval, se nevrátilo zahnutí rukou, jako v případě jiných metod," vysvětluje chlapcova matka.

Na operaci však potřebují 87 tisíc euro, tedy přes 2,2 milionů korun. Ty však rodina nemá. "Všechny stavební spoření jsme vybrali, všechny dary ze svatby. Všechno jsme dali na jednu kupu a chybí nám ještě 40 tisíc eur (cca 1 milion korun)," tvrdí maminka.

Související obsah

O pomoc proto požádali slovenskou Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, tam však neuspěli. "Tuto operaci je možné provést v České republice a v Rakousku. V obou případech pouze v zařízeních, která jsou napojena na systém veřejného zdravotního pojištění," uvedla mluvčí pojišťovny Slávka Gáborová s tím, že se jedná o zařízení, kde mají dlouhodobě dobré výsledky.

Rodiče však s tímto názorem nesouhlasí. Obávají se totiž, že by operace nemusela dopadnout úspěšně, a trvají na léčbě americkým specialistou na soukromé klinice v Polsku. Pojišťovna po nich údajně stále požaduje další a další dokumenty o chlapcově zdravotním stavu.

Související obsah

Martínkovi už ale moc času nezbývá. Operace se musí stihnout, dokud nedovrší 2,5 let věku. "Můžeme schválit léčbu v soukromém zařízení, ze zákona však musíme prokázat, že obdobnou léčbu nelze provést ve veřejném zařízení na území Evropské unie," tvrdí mluvčí pojišťovny. Rodiče podle ní navíc nedodali žádost v pořádku. "Opravený dokument dorazil teprve před pár dny, nyní budeme o celé záležitosti rozhodovat," dodala Gáborová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz