Hongkong

V Hongkongu to vře! Policie zatkla lídry demonstrací, další protest se ruší

Policie v Hongkongu zatkla prodemokratické lídry a výrazné tváře protestů, napětí tak opět narostlo. Organizátoři navíc zrušili sobotní velkou protivládní demonstraci, pro kterou nezískali potřebná povolení. Mělo jít už o 14. víkend v řadě, kdy by se protestní akce konala. Dřívějších shromáždění se zúčastnily statisíce lidí.

Situace v Hongkongu se vyostřuje. V policejních poutech skončily výrazné osobnosti prodemokratických protestů, které trvají už tři měsíce. Mezi nimi jsou i Agnes Chowová a Joshua Wong, které zadrželi za organizování a podněcování k nezákonnému shromáždění.

Zástupci prodemokratického hnutí, které protesty svolává, žádají čínskou vládu, aby lidi nezastrašovala a vyhověla požadavkům demonstrantů. "Myslíme si, že zatýkání významných tváří před protesty svolanými na 31. srpna má za cíl šířit strach mezi obyvateli a protestujícími v Hongkongu," sdělil místopředseda hnutí Demosisto Isaac Čeng.

Podle hongkongských expertů může zatýkání znamenat, že čínské vládě dochází trpělivost a snaží se prodemokratické hnutí rozložit. Na sobotu byla naplánována další mohutná demonstrace. Policie ji ale nepovolila a organizátoři pochod zrušili.

Související obsah

Obavy vzbudil tento týden také příjezd nových čínských vojáků do Hongkongu. Podle centrální vlády jde o rutinní rotaci jednotek. Aktivisté ale mají strach, že Peking chce mít možnost proti nim rychleji zasáhnout.

Demonstranti požadují mimo jiné propuštění lidí zadržených při protestech, nezávislé prošetření policejního násilí a úplné zrušení zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz