Domácí

Počet nakažených klíšťovou encefalitidou roste, lidé nemají zájem o očkování

Počet nakažených klíšťovou encefalitidou se za poslední tři roky podle odborníků zdvojnásobil. A podle dosavadních údajů má v letošním roce tento nárůst pokračovat. Do konce července klíšťata encefalitidou nakazila bezmála 300 lidí. Podle lékařů za to může nezájem o očkování.

Očkovat se nenechal ani 38letý muž z Karlovarska. Klíště ho nakazilo encefalitidou. Skončil v nemocnici. "Léčba spočívala v obrovských dávkách antibiotik a infuzní terapii. Než jsem se cítil tak nějak dobře, tak to trvalo skoro tři až čtyři měsíce. A následky jsou prostě pořád bolesti hlavy, bolesti kloubů, únava," popsal pacient.

Odborníci varují, že počty nakažených klíšťovou encefalitidou v posledních letech stoupají. V roce 2015 klíšťata nakazila 251 lidí. V roce 2018 se už počet pacientů více než zdvojnásobil. Do letošního července se nakazilo 297 lidí. A další rychle přibývají. Bilance letošního roku může podle odborníků překonat 10letý rekord. Klíšťová encefalitida nás přitom ohrožuje na životě.

"Může vést k postižení nervového systému trvalého charakteru. Takže v tomhle je ta její záludnost. A druhá je ta, že vlastně neexistuje specifická léčba," vysvětlila lékařka Kateřina Záleská z infekčního oddělení nemocnice v Karlových Varech.

Kupříkladu reportér TV Nova si klíště vytáhl v sobotu. Lékařka mu poradila, aby se o pomoc obrátil v případě, že by v příštích 10 dnech objevily u zdravotní problémy. Například bolesti hlavy, svalů, únava, malátnost. Vyloučit by se totiž nedala klíšťová encefalitida.

Související obsah

"Pokud někdo chodí častěji do přírody, na houby, venčit, tak by bylo rozumné, aby se nechal naočkovat," myslí si lékař Petr Kodym ze Státního zdravotního ústavu.

Odborníci potvrzují, že zatímco u nás očkování absolvuje asi čtvrtina populace, třeba v Rakousku nebo Německu se nechává očkovat více než 70 procent obyvatel.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz