Inspekce

Maso, plasty i polystyren dohromady! Lidl dostal statisícovou pokutu

Maso, plasty i polystyren dohromady! Lidl dostal statisícovou pokutu
Zdroj: Profimedia

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) potrestali společnost Lidl pokutou sto tisíc korun. Obchodní řetězec řádně netřídil odpad ve svém logistickém centru v Cerhovicích na Berounsku. V kontejnerech našli například smíchané maso a plasty.

Igelity v kontejneru na dřevo, kuřecí maso i ovoce a zelenina mezi kartony – zaměstnanci Lidlu si s tříděním odpadu nelámali hlavu a řádně netřídili odpady podle jednotlivých druhů a kategorií. Tím však porušili zákon o odpadech a společnost za to musí zaplatit.


Pochybení inspektoři zjistili letos v květnu v logistickém centru v Cerhovicích, do kterého jsou sváženy odpady z 57 prodejen Lidl. "Zjistili, že jsou ve velkoobjemových kontejnerech dohromady vhozené igelitové obaly, kartónové krabice, balené kuřecí maso, ovoce a zelenina v obalech, polystyrenová deska, dřevěné palety nebo květiny v květináčích," popsala tisková mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová.


"Osmdesát procent odpadů nemělo být v kontejnerech jako netříděná směs. Zejména plast a papíry měly být shromážděny odděleně, a to z důvodu jejich další možné recyklace. Také biologicky rozložitelné odpady z ovoce a zeleniny by mohly být dále využity, například v kompostárnách," uvedla Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Související obsah


Lidl má prodejny po celé České republice a vyprodukuje tak velké množství odpadu. "Proto v tomto případě inspektoři porušení odpadového zákona hodnotí jako značné ohrožení životního prostředí," popsala Jandová. Nejednalo se o první ekologický prohřešek Lidlu – v roce 2018 zaplatil za špatné třídění odpadu částku 90 tisíc korun.

Obchodní řetězec pochybení přiznal a proti pokutě se neodvolal. "V tomto případě bohužel došlo k pochybení našich zaměstnanců, kteří odpad tak vhodili do špatného kontejneru. Celou záležitost již řeší odpovědní vedoucí, kteří se postarají o opětovné proškolení zaměstnanců v této oblasti a stejně tak o důslednější kontrolu třídění odpadu," řekla tisková mluvčí Lidlu Zuzana Holá.


Ve všech logistických centrech jsou odpady údajně běžně tříděny dle zákona. "Využíváme oddělené kontejnery na jednotlivé druhy odpadu - pečivo, ovoce, zelenina, směsný komunální odpad, letáky, dřevo, kovový odpad, přičemž k recyklaci odevzdáváme přes 86 % veškerého odpadu," dodala Holá s tím, že zbylých 14 % tvoří především směsný komunální odpad z odpadkových košů u prodejen či v zázemí prodejen a skladů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz