Zahraničí

Indie se pokusila přistát na Měsíci. Těsně před cílem se spojení přerušilo

Indie se pokusila přistát na Měsíci. Těsně před cílem se spojení přerušilo
Zdroj: Profimedia

V pátek večer Indie měla završit svou misi Čandraján-2, v rámci které měl modul Vikram přistát na povrchu Měsíce. Přestože začátek vypadal velmi slibně, zhruba dva kilometry se přerušilo spojení. Středisko se se sondou marně snaží navázat kontakt.

Samotné přistání bylo naplánováno na 7. září mezi 1:30 a 2:30 indického času (6. září 22:00 – 23:00 SELČ). Raketa GSLV Mk III vyrazila na cestu v červenci, v rámci mise Čandraján-2 Indie k Měsíci vyslala orbitální sondu, lander (přistávací modul) i rover (měsíční vozítko).

Sonda se přiblížila Měsíci, zda na něm ale přistála, to nikdo neví. Zhruba dva kilometry nad povrchem se totiž přerušilo spojení. Indičtí experti situaci analyzují. Nejsou zatím žádné informace o tom, zda došlo k nehodě modulu.

Kdyby se Indii podařilo na Měsíci přistát, jednalo by se teprve o čtvrtou zemi, která se podobným úspěchem může pyšnit. Zatím na povrchu Měsíce přistály sondy Sovětského svazu, Spojených států amerických a Číny.

Související obsah

Přistáním ale mise neměla skončit, kromě sběru důležitých dat z landeru měl vyjet o několik hodin později rover Pragyan. Ten se měl po měsíčním povrchu začít prohánět mezi druhou a třetí hodinou v noci na sobotu.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz