Domácí

KRNAP pátral po vandalech ze Sněžky, přišli se přihlásit a dostali pokutu

KRNAP pátral po vandalech ze Sněžky, přišli se přihlásit a dostali pokutu
Zdroj: facebook/ KRNAP

Lidé, kteří vytvořili na vrcholu Sněžky spirálu, se přišli v pátek sami dobrovolně přihlásit správcům parku. Vůbec si prý neuvědomili, že by to mohl být z hlediska ochrany přírody problém. Zaplatili pokutu pět tisíc, parku navíc slíbili osobní brigádnickou pomoc.

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) oznámila, že někdo v noci na čtvrtek na Sněžce vytvořil z kamenů spirálu. Ta ale vznikla v místě, kam nikdo nesmí.

"Tohle ‘umělecké dílo’ se během dnešní noci objevilo přímo na vrcholu Sněžky. Za řetězy, na mrazem tříděných půdách (což je geomorfologický proces trvající tisíce let), v místech, kde se vyskytuje hned několik druhů ohrožených rostlin, hmyzu, i kriticky ohrožený ptačí druh linduška horská. Proto tam ty řetězy jsou a proto je důležité, že se na této nejnavštěvovanější lokalitě Krkonoš mimo řetězy vymezený koridor nesmí ani chodit," zveřejnil KRNAP.

Správci parku požádali veřejnost o pomoc při pátrání po pachatelích, nemuseli dlouho čekat. Tvůrci se sami přišli dobrovolně přihlásit do Vrchlabí na Správu KRNAP. Prý si vůbec neuvědomili, že by mohli přírodě uškodit. Omluvili se a slíbili brigádnickou pomoc. Navíc zaplatili pokutu pět tisíc korun.

Související obsah

"Pokuta není symbolická, protože jde o velmi cenné území a potenciálně velmi negativní příklad pro jiné. Na druhou stranu jsme nesáhli k vyšší možné hranici, protože se viníci sami dobrovolně přihlásili, vše zcela narovinu přiznali, projevili lítost a včerejší ohledání na místě ukázalo, že naštěstí nedošlo k žádnému významnému poškození fenoménu, které poškozeny být mohly - použili pouze na povrchu ležící kameny a nezasáhli do půdního krytu, nepoškodili naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin," vysvětlil KRNAP.
 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz