Domácí

Spor o desetitíce reklam: Podle soudu smlouva s dopravním podnikem neplatí

Smlouva na pronájem reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem a firmou Rencar je neplatná - rozhodl o tom zatím nepravomocně obvodní soud pro Prahu 9. Smlouvu, která byla uzavřena v roce 1997, před třemi lety dopravní podnik označil za nevýhodnou a vypověděl ji, ačkoli měla platit až do roku 2031. Rencar chtěl soudně výpověď zneplatnit a proti čtvrtečnímu verdiktu se odvolá.

Smlouva se týkala desetitisíců reklamních ploch, které dopravní podnik na základě smlouvy staré téměř 23 let pronajímal společnosti Rencar. "Jsou to veškeré plochy v dopravních prostředcích, na dopravních prostředcích, uvnitř metra, na zastávkách a podobně," uvedl mluvčí firmy JCDecaux, pod kterou většinově Rencar spadá, Jiří Chvojka.

Před třemi lety dopravní podnik zjistil, že je smlouva nevýhodná. Podle znaleckého posudku totiž činí tržní nájemné za reklamní plochy užívané společností Rencar více než sto milionů korun, firma za ně ale platila zhruba polovinu.

Dopravní podnik smlouvu proto vypověděl. Rencar se bránil soudně - soudkyně ve čtvrtek ale smlouvu označila za neplatnou, protože v ní nebylo jasně řečeno, jakých konkrétních ploch se týkala. "My jsme spokojení," řekl advokát dopravního podniku Ondřej Krotil.

Související obsah

Rencar se proti rozsudku odvolá. Spor tak bude řešit krajský soud. "Věříme, že soud vyšší instance jasně prokáže, že když se smlouva 26 let plní, tak asi platná bude," tvrdí Chvojka.

Dopravní podnik je menšinovým akcionářem Rencaru - ve firmě vlastní 28 %. Většinově firma spadá pod mezinárodní reklamní skupinu JCDecaux. Ta má v Praze smlouvu i s magistrátem na provoz přístřešků MHD, kterou minulé vedení magistrátu rovněž označilo za nevýhodnou a rozhodlo o tom, že ji neprodlouží.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz