Topná sezona

Topná sezóna začala! Někdo si připlatí, někdo ušetří! VÝVOJ CEN

Zatímco ještě před pár dny jsme si užívali tropického počasí, nyní už na mnoha místech začíná topná sezóna. Kvůli chladnému počasí je to dříve než v loňském roce. Tehdy se začalo topit až 24. září. Nepříjemnou zprávou je, že za teplo zaplatíme více. Nejvýhodnější bude podle ekonomů letos topit dřevem.

Stejně jako v minulém roce, se i letos musí domácnosti připravit na nepříjemné zdražování energií. V některých případech proto lidé zaplatí za teplo mnohem více. "Markantní bude zdražení zejména v případě elektřiny. To nastane počátkem roku 2020. Zejména růst cen emisních povolenek vede ke zdražení takzvané silové elektřiny až o 15 procent," varuje ekonom Lukáš Kovanda. 

Dobrou zprávou však je, že cena elektřiny by se měla zvyšovat postupně. Porostou však ještě státem regulované ceny, které se zvednou až o 5 procent. "Během začínající topné sezóny tak zdraží elektřina domácnostem o pět až osm procent," počítá ekonom Kovanda.

Více peněz si však musí připravit i domácnosti, které topí uhlím. Metrák hnědého uhlí typu Ořech 2 totiž aktuálně stojí kolem 350 až 370 korun, zatímco ještě v roce 2017 se prodávalo za zhruba 300 korun. Jeho cena se však liší podle jednotlivých krajů. Zdražení se dotkne také těch, kteří využívají teplo z tepláren. V Česku jsou to asi čtyři miliony lidí. 

Související obsah

"Za zdražováním je opět zejména růst cen emisních povolenek," tvrdí ekonom. Zdražení bude částečně tlumit snížení DPH od příštího roku. České domácnosti teplárnám, které vyrabí teplo z uhlí, zaplatí v průměru okolo 16 tisíc korun za rok. V letošní topné sezóně tak budou muset najít v rodinném rozpočtu stokorunu navíc.

Teplárny už jsou na topnou sezónu připraveny. "Dodávka tepelné energie se zahájí ve chvíli, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu v lokalitě poklesne pod 13 °C ve dvou po sobě jdoucích dnech a podle vývoje počasí teploty nebudou dále stoupat opět nad 13 °C. Ale pokud se někde začne topit, ještě to neznamená, že to bude napořád," vysvětluje mluvčí Teplárenského srdužení Pavel Kaufmann.

V porovnání s elektřinou je situace u plynu mnohem lepší. Jeho ceny jsou totiž v Evropě na desetiletém minimu. Domácností topících plynem by se tak žádné zdražení týkat nemělo. 

Dobrou zprávu mají ekonomové i pro ty, kteří topí dřevem. Jeho cenu totiž tlačí dolu kůrovcová kalamita. Ta zlevňuje také brikety nebo dřevěné pelety. "Pokud to podmínky alespoň trochu umožňují, doporučuji přejít v co nejvyšší možné míře na vytápění dřevem, byť třeba jen v obyčejném krbu," radí Kovanda.

Ušetřit za topení můžete i jinak

Ať již topíte tuhými palivy, plynem nebo elektřinou, své náklady můžete během topné sezóny výrazně snížit. Stačí k tomu několik chytrých kroků, kterými minimalizujete tepelné ztráty a budete vytápět efektivně.

Věnujte například čas péči o radiátory, nezapomeňte je také odvzdušnit. Vzduch v topné soustavě totiž může zvýšit náklady na vytápění až o čtvrtinu. Pozornost byste měli obrátit také k revizí kotle a komína. Peníze totiž můžete ušetřit nejen za propálený plyn, uhlí či dřevo, ale také za pokuty. Náklady na vytápění může výrazně snížit i nový kotel.

Související obsah

V zimě rozhodně nepoužívejte ventilačku. Díky tomu se totiž v pokoji vytváří vlhý vzduch, který se hůře ohřívá. Abyste efektivně větrali, otevřete okna dokořán a udělejte průvan.

S každým dalším stupněm, o který si přitopíte, stoupají podle odborníků náklady na vytápění o 6 procent. Optimální teploty v bytě se pohybují mezi 23 a 18 °C. Nejtepleji byste měli mít v koupelně, v obývacím pokoji by měla být teplota v rozmezí 19 a 21 °C, v ložnici pak 18 °C.

Podívejte se na reportáž Televizních novin o úsporách za topení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz