Pes

Psi stále častěji trpí demencí! Takhle to poznáte u svého mazlíčka

Psi stále častěji trpí demencí! Takhle to poznáte u svého mazlíčka
Zdroj: Profimedia

Takzvaná psí kognitivní dysfunkce postihuje podle odborníků až 40 procent psů starších 14 let. Nemoc, ekvivalent demence, se mezi zvířaty rozmáhá, protože se stále prodlužují jejich životy.

Majitelé chlupatých mazlíčků by měli podle doporučení odborníků své čtyřnohé parťáky ve stáří bedlivě sledovat a hledat náznaky, zda takzvanou psí demencí také netrpí, píše britský Daily Mail.

Mezi příznaky patří zmatené chování, dezorientace, menší zájem o jídlo, problémy s poznáváním míst nebo lidí, vytrvalé štěkání nebo kňučení (hlavně v noci).

Vědci prý o chorobě vědí přibližně dvacet let a navzdory tomu, že postihuje v "seniorském" věku až čtyři zvířata z deseti, většina majitelů psů vůbec neví, že taková nemoc existuje.

Podle výzkumníka Toma Duncana z australského Sydney případů psí demence přibývá, protože veterináři dnes dokáží vyléčit i zvířata, která by dřív zemřela. "Životy psů prodlužujeme daleko za limit toho, čeho by se dokázal dožít pes v divočině," má jasno Duncan.

Související obsah

 

Přizvukuje mu veterinář Cameron Fay, který ošetřuje jednoho "dementního" psa týdně. Páníčci přitom podle něj nevědí, že nemoc u zvířat postupuje rychleji než u lidí a jejich stav se tak může zhoršit velmi rychle.

Vědci pracují na léku s využitím kmenových buněk. Léčba by přitom mohla potenciálně pomoci i lidským pacientům s obdobnými potížemi, protože podle Duncana jsou si psí a lidský mozek podobné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz