Zahraničí

Děsivá statistika! Každý den se v Česku zabijí vlastní rukou tři lidé

Děsivá statistika! Každý den se v Česku zabijí vlastní rukou tři lidé
Zdroj: Profimedia

V Česku spáchá sebevraždu ročně více než 1300 lidí! To je více než tři lidé každý den. Stát chce děsivou statistiku vylepšit prevencí.

Podle údajů Evropského statistického úřadu Eurostat na následky sebepoškozování zemřelo v roce 2016 celkem 53 500 Evropanů. Z toho každý pátý byl ve věku 20 - 24 let.

Sebepoškozování bylo časté i u lidí ve věku padesát let a více. V této kategorii zemřelo pět procent žen a čtyři procenta mužů. Nad sedmdesát let se počet sebevražd mužů a žen pohyboval pod jedním procentem z celkových příčin úmrtí.

Nejvíce sebevražd na počet obyvatel zaznamenala v roce 2018 Litva, a to 31,9 úmrtí na sto tisíc obyvatel. Statisticky méně jich bylo v Rusku, kde se zabilo 31 ze sta tisíc lidí. Dalšími zeměmi v pořadí podle Světové zdravotnické organizace jsou Ukrajina (22,4) a Francie (17,7).

Související obsah

I v České republice jsou sebevraždy časté. Svůj život se rozhodlo ukončit 13,1 lidí na sto tisíc obyvatel. Celkem je to přes 1300 úmrtí vlastní rukou.

"To je nesmírně smutná bilance, které musíme čelit a snažit se jí předcházet. Při příležitosti dnešního Světového dne prevence sebevražd jsme představili Národní akční plán prevence sebevražd 2020-2030. Má za cíl konkrétními kroky toto hrozivé číslo snížit," napsal v úterý na svůj twitter ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Slováci se umístili těsně před námi s 12,8 úmrtími a za námi skončilo Lucembursko s 13,5. Nižší počet sebevražd zaznamenala například Itálie, kde zemřelo 8,2 lidí na sto tisíc obyvatel. Dále Turecko se 7,3 úmrtími, Kypr s 5,3 nebo Řecko s pěti.

Úmrtí způsobené sebepoškozováním podle věku a pohlaví v roce 2016 (v procentech)

Zdroj: Eurostat
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz