Domácí

Vládní koalice vypadá tragikomicky, reagoval Fiala na odložení hlasování o EET

Vládní koalice vypadá tragikomicky, reagoval Fiala na odložení hlasování o EET
Zdroj: Profimedia

Poslanecká sněmovna se v úterý sešla k prvnímu jednání po letních prázdninách. Na programu měli poslanci hned 13 zákonů, které jim vrátil Senát. Mezi jinými šlo o rozšíření EET na další profese či o zvýšení důchodů. Poslanci po dlouhé debatě nakonec o elektronické evidenci tržeb nerozhodli, hnutí ANO a ČSSD si před hlasováním vzaly přestávky. Kvůli tomu bylo hlasování odloženo na další jednání.

Vládní návrh rozšíření EET na další profese jako jsou řemeslníci, advokáti či lékaři, měl mít ve sněmovně dostatečný počet lidí na to, aby veto senátorů přehlasoval.

EET dlouhodobě kritizuje opozice. Zástupci ODS před začátkem jednání prohlásili, že elektronickou evidenci tržeb považují za šikanu živnostníků a až budou oni ve vládě, tuto povinnost zruší.

O EET se nakonec v úterý ani nehlasovalo. Hnutí ANO si před hlasováním vzalo pauzu, ihned po skončení si vzala pauzu i vládní ČSSD. Po přestávkách ale kvůli času skončilo zasedání Poslanecké sněmovny, hlasování tak muselo být odloženo na další jednání.

"Byl jsem tázán dnes na tiskové konferenci zástupci médií, zda se chystáme k nějakým obstrukcím. Já jsem řekl, že naše stanovisko k elektronické evidenci tržeb zůstává neměnné, dále bude neměnné, ale že my už neuděláme vůbec nic, co by se dalo vykládat jako obstrukci. Domníval jsem se, že je zapotřebí dnes to nedůstojné divadlo ukončit. Nemohl jsem tušit ani vteřina, ani nikdo z mých opozičních kolegů nemohl tušit, že ten kdo přistoupí ke zcela zásadní obstrukci, budou zástupci vládní koalice. Měli jsme ještě 15 minut na to, kdy jsme mohli odhlasovat stanovisko Poslanecké sněmovny k vetu Senátu. Vy nechcete pracovat, vy děláte obstrukce a pak nám vyčítáte, že se k něčemu takovému uchylujeme my. Měli byste se stydět," reagoval na dvě pauzy předseda poslaneckého klubu TOP09 Miroslav Kalousek

Související obsah

"Vládní koalice vypadá po dnešku opravdu tragikomicky. Dnes nedokázala najít 101 pro svou vlajkovou loď EET a byla nucena sama obstruovat vlastní návrh," sdělil předseda ODS Petr Fiala na sociálních sítích.

Sněmovna se měla také mimo jiné zabývat zvýšením důchodů. Vládní návrh přidat důchodcům příští rok 900 korun senátoři doplnili návrhem, aby penzisté, kteří jsou v důchodu 25 let a více, měli nárok ještě na další tisícovku.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz