Polsko

Malovaná pohádka kousek od Česka! Polská ves láká lidi z celého světa

Malovaná pohádka kousek od Česka! Polská ves láká lidi z celého světa
Zdroj: Polské Ministerstvo zahraničních věcí

Polská obec Zalipie, která se nachází v jihovýchodní části Polska, se od ostatních odlišuje. Chlubí se pestrobarevnými květinovými motivy, které zdobí místní domy. Kouzelná vesnička se díky tomu pyšní nálepkou nejkrásnější obcí našich severních sousedů.

Barevné květinové motivy jsou téměř všude - najdete je na plotech, zdech domů a stodol. Pomalované jsou i staré studny, psí boudy a interiéry. Zalipie se díky tomu stala turistickou kuriozitou, která přitahuje tisíce turistů.

Někteří do polské obce zavítají až z Japonska a Spojených států, aby obdivovali květinové motivy v zářivých barvách, které zdobí asi čtvrtinu domů usazených uprostřed polí. Není jisté, kdy květinová tradice vznikla. Traduje se, že se zdobením začaly místní ženy před více než sto lety.

Související obsah

Údajně se jim nelíbily černé stopy po sazích, které se usazovaly zejména v okolí oken. Hospodyně sice přetíraly skvrny bílou barvou, jenže se je nedařilo přes veškerou snahu úplně zakrýt, tak začaly malovat barevné květinové dekorace. Pro malbu ženy používaly štětiny z kravského ocasu a do barev se přidávaly kuchyňské ingredience jako například tuk.

Ves se sedmi stovkami obyvatel vděčí za dochování maleb malířce Felicji Curylowé, která se zamilovala do lidových zvyků a udržela malovanou tradici naživu po celé dvacáté století. Když v roce 1974 ve svých sedmdesáti letech zemřela, změnil se její zdobený dům na muzeum a informační centrum.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz