Zdržení

Jablka brzy podraží! Podle ekonomů připlatíme i za další potraviny

Jablka budou už brzy dražší, hlavně ta česká. Podle Ovocnářské unie může jejich cena stoupnout i o 10 procent, tedy o 5 až 6 korun za kilogram. Může za to letošní nižší úroda. Jablek je méně hlavně kvůli jarním mrazům.

Ovocnářům z obce Nosislav na Brněnsku poškodily dvě vlny jarních mrazů téměř celou úrodu. "Na některých blocích máme škodu více jak 90 procent," popsal Vojtěch Šafařík, jednatel ovocnářské společnosti.

Letos oproti loňsku tam sklidí zhruba jen třetinu úrody. Navíc letošní jablka kvůli krupobití a různým chorobám prý nebudou mít ani velkou kvalitu. "Loni jsme měli řádově 7000 tun, letos 2000 tun, odhadujeme," dodal Šafařík. "Letošní úroda bude o 25 procent nižší, než byla v loňském roce," řekl Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie ČR.

Nejvíce jarní mrazy škodily v sadech na jižní a východní Moravě, také v západních a severních Čechách. Škody jsou podle odhadů více než sto miliónové. Vláda už ovocnářům slíbila kompenzace ve výši 50 miliónů korun. Nízká úroda českých jablek se už začíná promítat i na cenách v obchodech.

"Už jsme museli v posledním týdnu česká jablka o něco zdražit, ale snažíme se zákazníkům zachovat co nejlepší ceny," řekl Tomáš Pacula z firma NOBA Zdravíčko v Jihlavě. Další vlna zdražování nás podle ovocnářské unie také čeká - záležet bude hlavně na zahraniční produkci. "Do České republiky se většina jablek dováží zejména z Polska, Itálie a záležet bude na tom, jaké ceny budou tam, předpokládáme oproti loňsku mírné zvýšení cen," dodal Ludvík.

Související obsah


Ceny českých jablek podle odhadů porostou i o několik korun za kilogram. Navíc v sadech při jarních mrazech pomrzly i hrušně a třešně, takže i u tohoto ovoce se dá očekávat menší úroda a tedy i zdražování.

Zdražování může pokračovat

V průběhu podzimních měsíců má zdražování potravin podle ekonomů pokračovat. Týká se to hlavně ovoce, zeleniny a vepřového masa. Lehký nárůst cen můžeme přý očekávat i u pekárenských výrobků. Nejvýrazněji mohou podražit banány.

Už v létě cibule podražila na dvojnásobek ceny v porovnání s loňskem. Před rokem Češi kuopili kilogram za necelých dvacet korun - dnes podle Českého statistického úřadu cena vysoko přesahuje třicetikorunovou hranici. Brambory na tom nejsou o nic lépe. Ekonomové potvrzují, že jejich ceny se v Česku vyšplhaly na maxima v novodobé historii.

"Dá se očekávat ještě další nárůst právě v podzimních měsících, ale už ten nárůst naštěstí zmírňuje. Ty ceny už nemohou růst do nebes," řekl ekonom Lukáš Kovanda. Více najdete v reportáži Františka Nyklase.


 

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz