Porod

V Česku se narodilo první dítě z transplantované dělohy, je to kluk!

V Česku se narodilo první dítě z transplantované dělohy, je to kluk!

Ve čtvrtek 29. srpna se na Gynekologicko-porodnické klinice 2. LF UK a FN Motol narodil 27leté ženě s transplantovanou dělohou zdravý chlapeček. V České republice

jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu.

Chlapeček přišel na svět císařským řezem, a to ve 35. týdnu těhotenství. Maminka i novorozenec s porodní váhou 2 740 g jsou cca dva týdny po porodu v pořádku. Ženě lékaři transplantovanou dělohu zatím ponechali pro případ, že by se rozhodla pro druhého potomka.

Pacientka s vrozeným chyběním dělohy, tzv. Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) syndromem, podstoupila transplantaci dělohy od dárkyně se smrtí mozku v roce 2017. Ještě před transplantací jí lékaři ve FN Motol odebrali vajíčka, která byla následně oplodněna partnerovými spermiemi a embrya se pak ve zmrazeném stavu uchovávala až do doby umělého oplodnění. To se v odstupu dvou let od transplantace úspěšně podařilo.

"Maminka byla oproti jiným rodičkám častěji sledována. Běžné jsou kontroly jednou za měsíc, v tomto případě to bylo dvakrát měsíčně,“ říká MUDr. Roman Chmel, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky a ošetřující lékař 27leté maminky. Růst plodu v děloze, ultrazvuková i všechna další potřebná vyšetření nevykazovala odchylky od běžného těhotenství.

Související obsah

Samotný porod císařským řezem proběhl bez jakýchkoliv komplikací, i když o týden dřív, než bylo původně naplánované. "Rodička přijela k nám do porodnice v 35. týdnu těhotenství již s děložními stahy. Proto jsme museli ihned zahájit přípravy na porod. Zvládli jsme ho provést v poměrně krátkém čase, trval přesně 47 minut," dodal primář kliniky MUDr. Marek Pluta, který porod vedl. Operační tým tvořilo cca 10 lidí. Kromě porodníků i neonatologové, anesteziologové, porodní asistentky a zdravotní sestry.

I když se v ČR několika ženám s transplantovanou dělohou již v minulosti podařilo otěhotnět, teprve porodem prvního zdravého dítěte se podařilo naplnit šestiletou snahu a očekávání unikátního projektu lékařů z FN Motol a Institutu klinické a experimentální medicíne (IKEM). Ten dává obrovskou naději všem pacientkám s chybějící dělohou porodit vlastní zdravé dítě.

Související obsah

Porod chlapečka ve FN Motol se navíc stal světovým unikátem. "Jedná se o první případ, kdy se narodilo dítě z dělohy, ze které se předtím žádné dítě ještě nikdy nenarodilo," pochlubil se ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz