Domácí

Adámka nechali krvácet v nemocnici. Šli proti zdravému rozumu, tvrdí znalci

Kriminalisté obvinili pardubickou nemocnici, lékařku a dvě sestry z těžkého ublížení na zdraví malého chlapce, který skončil s vážně poškozeným mozkem. Tehdy osmiletý Adámek začal na chodbě nemocnice masivně krvácet, pomoci se mu dostalo ale až po 13 minutách. Obviněnému personálu, který měl tu noc službu, nyní hrozí čtyři roky ve vězení.

Adámek byl osm let zdravý kluk, před dvěma lety se ale jeho život zásadně změnil a už nikdy nebude jako dřív. Událost, která se odehrála 14. května 2017 v pardubické nemocnici, kriminalisté klasifikovali jako těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Z trestného činu obvinili pardubickou nemocnici jakožto právnickou osobu a tři fyzické osoby - lékařku a dvě zdravotní sestry, které v té době měly službu na dětském oddělení. "Máme za prokázané, že tehdy osmiletý chlapec vinou sloužícího personálu skončil s fatálním poškozením zdraví," uvedla mluvčí policie Ivana Ježková. V případě uznání viny lékařce i sestrám hrozí až čtyři roky ve vězení. U nemocnice o trestu rozhodne soud.

Nemocnice podle policistů zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. "Zjistili jsme, že v době hospitalizace chlapce neměla nemocnice zpracované standardy, jak se má chovat zdravotnický personál při pooperační péči u dětského pacienta," napsala Ježková.

Související obsah

Lékařka i sestry podle policie špatně diagnostikovaly pooperační komplikace, při kterých Adámek začal masivně krvácet. Postupovaly naprosto nevhodně a ohrozily malého chlapce na životě tím, že ho nechaly odejít s matkou do přízemí, kde měl být ošetřen.

Ani tam se ale Adámek nedočkal včasné pomoci. "Nebyl zde ani pohotovostní personál. Tím došlo k zásadnímu prodlení a zhoršení zdravotního stavu, které vedlo k těžkému poškození jeho mozku," dodala Ježková.

Znalci doslova konstatovali, že "postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu." Rodině z Pardubic se před dvěma lety během jedné noci obrátil život naruby. Adámek šel na běžnou operaci nosních mandlí, skončil ale ve vážném stavu.

Šílenou událost zachytila bezpečnostní kamera. Na videu je možné vidět, jak chlapec stojí na chodbě sám se svou maminkou v kaluži krve. Lékařka od něj v klidu odešla, stejně tak i zdravotní sestra. Kompetentní lékař se k Adámkovi dostal až za 13 minut, to už byl ale chlapec v bezvědomí. Oživovali ho 45 minut, skončil ale s poškozeným mozkem v kómatu.

Připomeňte si otřesný případ v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz