Odbory

Lidé v soukromých firmách berou o tisíce méně! Odbory to chtějí srovnat

Odboráři z celého Česka v úterý jednali v Praze a chtějí prosadit navýšení mezd v soukromé sféře. Podle odborových svazů je česká ekonomika stále v dobré kondici a mzdy by se měly zvýšit až o 7 procent. Hospodářská komora tvrdí, že s tím podnikatelé počítají i bez nátlaku odborů. Nesouhlasí ale s navýšením dovolené nebo zkrácením pracovní doby.

Přes 35 tisíc korun ve státní sféře a o více než dva tisíce méně v té soukromé. Takové jsou aktuální průměrné výplaty. Odboráři proto žádají navýšení peněz pro ty, které neplatí stát o 6 až 7 procent.


"Jsme připraveni se za vyšší mzdy porvat, ale byli bychom rádi, aby to vždy dopadlo tak, že se dohodneme, že to nebude prostřednictvím demonstrací či stávek," prohlásil předseda ČMKOS Josef Středula.


Odboráři žádný důvod ke skromným požadavkům na růst mezd nevidí. Zaměstnavatelům se ale takový tlak nelíbí. Růst mezd má jít podle nich ruku v ruce se zvyšováním produktivity, která se zvedá pomaleji.

Související obsah


I tak ale podnikatelé podle hospodářské komory navýšení mezd v průměru o více než 6 procent splní. "Budou obory, kde ta čísla budou možná ještě vyšší a budou obory, kde ten růst bude výrazně menší, ale já bych chtěl jen říct, že to není důsledek práce odborů," řekl tajemník Úřadu Hospodářské komory Tomáš Vrbík.


Odbory chtějí dál usilovat o zkrácení pracovní doby o půl hodiny denně nebo pětitýdenní dovolenou. "Podle zákona jsou čtyři týdny v soukromé sféře, pět týdnů ve státní sféře, určitě i další různé příplatky, třeba pohotovost. Jsou tam rozdíly a mělo by se to srovnat," uvedl předseda odborového svazu KOVO Josef Mikula.


Podle hospodářské komory by ale pět týdnů dovolené mohlo zamávat s růstem ekonomiky, který by se prý mohl o procento zpomalit. "Musíme také chápat, že ve chvíli, kdy zavedeme pátý týden dovolené, tak v době relativního nedostatku pracovní síly je to problém z pohledu schopnosti vyrábět," vysvětlil Vrbík.

Související obsah


Soukromé firmy zaměstnávají podle posledních čísel více než tři miliony lidí. Rozdíl ve mzdě například dělníků, kuchařů nebo jinak manuálně pracujících lidí, a zaměstnanců třeba z kanceláří nebo IT oddělení, je v průměru více než 13 tisíc.


"Navýšit to rozumně tak, abychom zaměstnavatele neruinovali, zároveň ale aby ten dělník měl důstojný život," navrhuje Radek Kohoutek z Nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu (NOS PPP).


Odboráři chtějí prosadit i zvýšení minimální mzdy o 1650 korun, tedy na 15 tisíc. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude jednat o kompromisu.
 

epa, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz