Domácí

V Česku se žije lépe než v USA! Přeskočili jsme i Slováky. SROVNÁNÍ

Česká republika si podle společnosti Deloitte nevede vůbec špatně - kvalita života je tu 24. nejvyšší na světě. Životní úroveň Čechů je tak dokonce vyšší než například ve Spojených státech. Nejlépe je na tom naše bezpečnost, gramotnost nebo zdravotní péče. Pohořeli jsme ale v přístupu k informacím a kvalitě životního prostředí.

Podle indexu společenského vývoje, který sestavuje společnost Deloitte ve spolupráci s organizací Social Progress Imperative, mají Češi 24. nejvyšší životní úroveň. V rámci indexu srovnávaly 146 zemí. Není překvapením, že nejlépe dopadly skandinávské státy, Německo, Kanada, Japonsko a Austrálie. Na druhém konci žebříčku se ocitly africké země nebo třeba Afghánistán.

Ve světovém měřítku si Česko vedlo opravdu dobře, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi to ale není žádná sláva. Oproti roku 2015 jsme si navíc pohoršili o dvě místa. Náš život je nicméně kvalitnější než u sousedních Poláků či Slováků, kteří jsou až na 35. místě. Životní úroveň je v Česku dokonce vyšší než ve Spojených státech, které skončily na 26. místě.

Pozoruhodné je, že v žebříčku HDP na obyvatele Česko skončilo až na 30. místě, tedy o šest míst hůře. Pro Čechy tak evidentně platí, že dokáží žít kvalitní a plnohodnotný život i s méně penězi.


Podívejte se na interaktivní mapu, jak kvalitní život mají lidé v jednotlivých státech světa:

Nejlépe Česko dopadlo v dostupnosti vysoškolského vzdělání. Velmi dobře si také vedlo v bezpečnosti, ať už se jedná o majetek, mučení či politické vraždy. Míra úmrtnosti na silnicích nebo železnicích je však vysoká. Mezi další oblasti, které Čechům zkvalitňují život, patří přístup k pitné vodě, možnost alespoň základní hygieny, extrémně nízká úroveň podvýživy a naopak vysoce kvalitní lékařská péče, nebo také gramotnost.

Související obsah

Nedostatkem je naopak přístup k informacím - velmi špatně si Česko vede zejména v digitalizaci veřejné správy. Nejhoršího výsledku dosáhlo v oblasti životního prostředí, které je podle indexu v Česku spíše nekvalitní.

Česká republika se ale neposunula v žebříčku pouze v kvalitě života, ale také v celkovém bohatství domácností. Podrobnosti k tomu zjišťovala reportérka Simona Šimková:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz