Zdravotní péče

Ministerstvo chystá velké změny ve zdravotní péči! Tohle má být jinak

Ministerstvo zdravotnictví chce znát přesná data o dostupnosti zdravotní péče. Letité vládní nařízení sice stanoví, že například dojezdová vzdálenost k praktickému lékaři má být 35 minut, jenže to nikdo nekontroluje. A to se má právě změnit, pomoci mají zdravotní pojišťovny.

V Česku chybí systém, který sleduje vytíženost zdravotnických zařízení a dostupnost zdravotní péče. Ta je prý v některých místech Česka nedostatečná.

Ministerstvo zdravotnictví a financí provedly kontrolu, jak zdravotní pojišťovny plní svou povinnost zajistit klientům dostupnou péči. Výsledkem je takzvaná trojcestná žádanka. Kromě specialisty ji od praktika dostane i zdravotní pojišťovna.

"Pokud je vystaven nějaký poukaz na další vyšetření, například praktický lékař vypíše žádanku a podobně, tak chceme, aby se elektronicky posílala příslušné zdravotní pojišťovně," vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Žádanka by měla přinést přesné informace o tom, jak daleko musel jet a kdy pacient za specializovaným lékařem dorazil.

"To nařízení je staré šest, sedm let a možná se můžeme bavit o nějaké novelizaci. Zdravotnictví je velmi široké a to, na co si většinou stěžují klienti, je, že se neorientují dobře, že nezvládnou sami organizaci té své péče," uvedla náměstkyně ministra Helena Rögnerová.

Související obsah

Novinka by mohla v důsledku pomoci zkrátit čekací doby například na operace nebo specializovaná vyšetření. "Určitě bychom přivítali, kdybychom měli na straně poskytovatelů zdravotnických služeb povinnost, aby nám hlásili, jestli jsou jejich kapacity naplněny," sdělila ředitelka Zdravotnické pojišťovny ministerstva zdravotnictví Zdeňka Salcman Kučerová.

Nynější vládní nařízení podle ministerstva také neřeší to, jestli místně dostupný lékař nebo zubař přijímá nové klienty. Zdravotní pojišťovny v současné době zajišťují vyšetření nebo výkon zdravotní péče do určité lhůty. Například na náhradu kyčelního kloubu by pacient neměl čekat déle než rok.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zdravotní péče

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz