Domácí porod

Žena málem zemřela při porodu doma, se záchranáři se ještě hádala

Žena málem zemřela při porodu doma, se záchranáři se ještě hádala
Zdroj: Profimedia

Středočeští záchranáři museli ve středu odpoledne vyjíždět k dalšímu nepovedenému domácímu porodu. Žena byla ve vážném ohrožení života kvůli velké ztrátě krve, přesto trvala na domácím ošetření a nechtěla ani přestřihnout pupeční šňůru.

O události informovali záchranáři na svém facebooku: "Po 16. hodině přijalo operační středisko informaci od muže, že jeho partnerka zhruba před třemi hodinami doma porodila, krvácí, začíná být bledá a rty má promodralé. Dítě je ale prý v pořádku."

Operátorka proto na místo okamžitě vyslala záchranku. "Když poté vznesla doplňující otázku, která byla nasnadě, jestli se jedná o domácí porod, byla ubezpečena, že ne, ale muž opakovaně zmiňoval, že jim tam pomáhá kamarádka," napsali záchranáři.

Po příjezdu na místo ale našla posádka silně podchlaznou a krvácející ženu ležící na zemi. Dítě jí tři hodiny po porodu leželo stále na břiše, nikdo navíc nepřestřihl pupeční šňůru. "Záchranáři ženě zajistili žilní vstup, aby jí mohli doplněním tekutin vyrovnat krevní ztrátu. Komunikace s mužem, dvěma přítomnými osobami a rodičkou byla nadále napjatá, neboť udíleli záchranářům neodborné rady ohledně léčby, důrazně trvali na tom, že má být žena léčena jen doma, a dítěti nebude přerušena pupeční šňůra," uvedli záchranáři.

Po dlouhém přemlouvání a varování, že ohrožuje život miminka, nakonec žena souhlasila s přestřihnutím pupečníku, jedině však od svého partnera. "Pacientka odsouhlasila následně i transport do spádové nemocnice. Ani to ale nebylo jednoduché, protože poté se rozvinula další debata, neboť odmítala, aby byl novorozenec vyšetřen pediatrem a aby bylo dítě například omyto," popsali záchranáři.

Související obsah

Podle záchranářů vše nakonec dopadlo dobře, z výjezdu jim však zůstala pachuť domácího porodu. "Podobné případy vždy rozproudí debatu obou protistran. Odborníků, kteří opakovaně upozorňují na možnost ohrožení zdraví a života rodiček a dětí při domácích porodech, a těch, kteří kopou za "druhý tým“. Za ty, pro něž je domácí porod vyústěním jejich pseudosvobody, pohrdání a nedůvěry v české zdravotnictví jako takové," uzavřeli.

Operátorka záchranné služby o porodech po telefonu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz