Budova

V Praze má vyrůst nejvyšší budova. Hnus, fór, monstrum, reagují místní

V Praze má vyrůst nejvyšší budova. Hnus, fór, monstrum, reagují místní
Zdroj: Trigema

U stanice metra Nové Butovice má vyrůst nejvyšší budova Česka. Top Tower má měřit 135 metrů, stát bude dvě miliardy korun. Na návrhu se podílel sochař David Černý a architekt Tomáš Císař, místní jím ale příliš nenadchli.

Top Tower by se podle developerské společnosti Trigema, která stavbu připravuje, mohla začít budovat v roce 2021. Má navazovat na novou téměř kilometrovou pěší zónu, vedoucí od stanice metra Nové Butovice přes Sluneční náměstí ke stanici Hůrka, a být energeticky úsporná.

V nižších patrech by měly být kanceláře, obchody a multifunkční kulturní centrum, propojené s veřejně přístupnou střešní zahrádkou. Návštěvníci budou moci vyjet výtahem i do nejvyššího bodu budovy, kde má být vyhlídka. Ve vyšších patrech budou byty, v podzemí garáže.

Společnost v tiskové zprávě neuvedla, zda má potřebná stavební povolení. Podle prohlášení ale bude projekt stát mimo ochranné pásmo městské památkové rezervace a mimo území se zákazem výškových staveb. Z centra Prahy by navíc neměl být vidět, a tak nenarušovat historické panorama.

"Projekt Top Tower připravujeme již více než dva roky a finální podobě předcházelo osm jiných variantních řešení. V průběhu této doby jsme sbírali a stále ještě sbíráme podněty od odborníků, dotčených orgánů státní správy a samosprávy a samozřejmě i místní veřejnosti," ujistil předseda představenstva Marcel Soural.

Související obsah

Reakce místních jsou ale spíše odmítavé. "Příšerný a monstrózní! To nemá vůbec s moderní architektonickou stavbou nic společného," napsala na facebook Klára. "Proč se tak pěkná městská část ničí tak divnou stavbou?!" ptá se zase Michaela. "A že jsem tak smělý, pan Černý tu bydlí a bude na to taky koukat?" naráží Petr na sochaře, který se na návrhu podílel.

Další obyvatelé argumentují tím, že Butovice už dosáhly své kapacity. "Už takhle je tu nedostatek parkovacích míst, každodenní kolony táhnoucí se od nájezdu na D5 až na Radlickou a opravdu prelidněno," uvedl Jan. "Dobrej fór," konstatoval jednoduše Petr.

Najdou se ale i tací, kteří s vybudováním odvážné věže souhlasí. "Líbí se mi ten nápad i provedení a rozhodně by mi to tady nevadilo," prohlásil Přemek. "Ta loď je na tom boží," přidal se Karel, který odkazoval k červené konstrukci, představující vrak lodi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz