Zemětřesení

Jadran zasáhla série zemětřesení! Poničila domy i auta, zranila 68 lidí

Série zemětřesení v sobotu odpoledne otřásla dnem Jaderského moře nedaleko břehů Albánie. Epicentrum otřesů o síle 5,8 magnituda leželo poblíž Mysu Rodon. Albánii zasáhly ještě dva následné otřesy, zranilo se 68 lidí.

První otřesy přišly v sobotu kolem 14. hodiny, pocítili je především Albánci žijící na pobřeží. Zemětřesení dosáhlo síly 5,8 magnituda. Podle seismologů leželo epicentrum asi 13 kilometrů severně od přístavního města Drač (Durrës), v hloubce 10 kilometrů.

Další zemětřesení následovalo krátce po tom prvním, mělo sílu 5,3 magnituda. Podle portálu Albanian News Daily vybíhali zděšení lidé z domů na ulici, kam padaly trosky z budov. Nejnovější bilance hovoří o 68 zraněných, nikdo z nich by neměl být zraněn vážně.

Poničeny jsou ale desítky domů jak v Drači, tak v hlavním městě Tiraně. V některých částech města nejde proud a radnice otevřely krizová centra, kam se mohou uchýlit lidé, kterým příroda poškodila domovy. Nejméně jedna budova v Drači se zřítila.

Související obsah

"Šlo o nejsilnější otřesy v Albánii za posledních 30 let. Naštěstí nemáme žádné oběti," uvedla ministryně obrany Olta Xhaçkaová. Zároveň ujistila, že vláda je připravena pomoci zraněným i tem, kdo utrpěly materiální ztrátu. Premiér Edi Rama zrušil účast na jednání OSN a vrátil se do země.

V noci na neděli pak Albánie - především hlavní město - pocítila ještě jeden následný otřes. Americká geologická služba mu přisoudila sílu 4,8 magnituda, zatímco albánští odborníci mluví o 4,4 magnituda. Epicentrum bylo asi čtyři kilometry od města Shijak.

hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz